Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pamiętamy...

Data publikacji 12.11.2018

W 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę dzielnicowi z Szamotuł zapalili symboliczne znicze na grobach swych poprzedników, którzy pełnili służbę u progu wolnej Polski na terenie Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Szamotułach. Policjanci uczcili też pamięć o Powstańcach Wielkopolskich.

Wczoraj (11 listopada br.) obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta szczególna data nie mogła minąć bez uczenia pamięci policjantów, którzy pełnili służbę u progu wolnej Polski w na terenie Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Szamotułach blisko sto lat temu.

Właśnie dlatego, dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach zapalili symboliczne znicze na grobach w Szamotułach, w Obornikach, we Wronkach, w Chojnie, w Ostrorogu oraz w Słopanowie, gdzie spoczywają: kom. Stanisław Skąpski, kom. Józef Holzhausen, st. przod. Franciszek Roll, przod. Adam Górski, przod. Stanisława Bartoszak, st. post. Jakub Kołodziej, st. post. Jan Młynarczyk, st. post. Michał Ratajczak, post. Franciszek Bober, post. Józef Borowicz, post. Mieczysław Anyżewski.

Wszyscy policjanci pełnili służbę na terenie powiatu szamotulskiego w latach 1920-1939. Swoją ofiarną służbą dbali o bezpieczeństwo i porządek II Rzeczpospolitej na terenie naszego powiatu. Byli również zaangażowani w odzyskanie niepodległości przez Polskę. Część z nich uczestniczyła też w Powstaniu Wielkopolskim.

Znicz od Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach zapłonął również przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Szamotułach. Był on symbolicznym wyrazem wdzięczności i pamięci dla powstańców i żołnierzy, w tym również powstańców, którzy zostali później policjantami Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Szamotułach za ich wysiłek i trud włożony w budowę zrębów niepodległego Państwa Polskiego.

 

Powrót na górę strony