ORGANIZACJA

Debata Społeczna

thumb_dsc_0296W Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Dusznikach odbyła się debata społeczna dotycząca zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i dopalaczy. Głównymi uczestnikami debaty byli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

 

17 czerwca br. w Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Dusznikach odbyła się debata społeczna. Tematyka spotkania dotyczyła niebezpieczeństw związanych z narkotykami oraz dopalaczami. Rozmawiano właśnie na ten temat, ponieważ narkotyki i dopalacze, to problem, z którym często przychodzi się zmierzyć w młodym wieku. Właściwa postawa wobec tych środków z pewnością przyniesie wymierny efekt w przyszłości. Organizatorem spotkania był Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach.

Debaty społeczne organizowane są głównie w celu zdiagnozowania potrzeb i oczekiwań społeczeństwa wobec Policji w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Jak każda debata, tak i niniejsze spotkanie miało charakter otwarty.

W dusznickiej debacie uczestniczyli m.in. Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach insp. Sławomir Dziupiński, Wójt Gminy Duszniki Pan Roman Boguś, przedstawiciele instytucji współpracujących z policją, kadra pedagogiczna oraz uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Uczestników debaty w pierwszej kolejności powitał Wójt Gminy Duszniki Pan Roman Boguś. Następnie głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach insp. Sławomir Dziupiński, który podkreślił cel spotkania. Następnie st. post. Filip Paciura koordynator Komendanta Powiatowego Policji w Szamotułach ds. Profilaktyki Społecznej przedstawił prezentację zdarzeń dotyczących narkotyków oraz dopalaczy na terenie powiatu szamotulskiego. W dalszej kolejności miało miejsce wystąpienie Pani Patrycji Gawlik - Karczewskiej – „Monar – Markot”. Prelegentka omówiła, na czym polega terapia osób uzależnionych od alkoholu i innych środków psychoaktywnych.

Następnie obecni na debacie mieli okazję wymienić swoje spostrzeżenia w zakresie niebezpieczeństw związanych z narkotykami oraz dopalaczami. Poruszone zostały różnorodne tematy. Młodzi ludzie pytali m. in. o to w jaki sposób policjanci zwalczają przestępczość narkotykową, jak zachować się w sytuacji, gdy wiedzą, że ktoś z ich otoczenia może zażywać narkotyki lub dopalacze. Jak reagować, gdy podejrzewają, że ktoś, kogo znają może handlować narkotykami. Młodych ludzi interesowały też konsekwencje wynikające z posiadania lub zażywania narkotyków przez osoby nieletnie.

Paneliści z uwagą wysłuchali wszystkich głosów oraz odpowiadali na pytania zachęcając tym samym do dalszej współpracy.

Dodatkowe dla uczestników przygotowane były stoiska Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach z materiałami profilaktycznymi min. „dragbox” i alkogogle, a także punkt Państwowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Szamotułach. Młodzież mogła również nauczyć się w jaki sposób postępować z osobą która w wyniki zażycia narkotyków straciła czynności życiowe.

Pliki do pobrania

  • 4 KB
Powrót na górę strony