Profilaktyczne działania „w terenie” - DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE - KPP Szamotuły

DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

Profilaktyczne działania „w terenie”

Mając na uwadze początek roku szkolnego, w miniony weekend policjanci z terenu powiatu szamotulskiego, prowadzili działania profilaktyczne ukierunkowane głównie na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. W trakcie plenerowych imprez funkcjonariusze wyposażali mieszkańców w odblaski oraz kamizelki odblaskowe.

Miniony weekend był ostatnim weekendem tegorocznych wakacji. Stanowił więc świetną okazję do przeprowadzenia profilaktycznych działań ukierunkowanych na podnoszenie poziomu bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. W tym celu policjanci z terenu powiatu szamotulskiego uczestniczyli w dwóch wydarzeniach. W sobotę policjantki z Szamotuł oraz dzielnicowi z Wronek prowadzili profilaktyczne działania podczas Święta Podgrzybka w Rzecinie, natomiast w niedzielę szamotulskie policjantki spotkały się z mieszkańcami podczas Pikniku Rowerowego w Szamotułach.

W trakcie plenerowych imprez funkcjonariusze przygotowali profilaktyczne stoiska, przy których rozmawiali z uczestnikami głównie na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa na drodze. Najmłodsi mogli wykonać kolorowanki profilaktyczne o tematyce bezpieczeństwa, ci starsi natomiast chętnie odpowiadali na pytania dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze. W zamian za odpowiedzi i pochylenie się nad przedmiotową tematyką, mieszkańcy otrzymywali od funkcjonariuszy odblaski, kamizelki odblaskowe lub profilaktyczne książeczki i elementarze.

Podczas spotkania często powtarzały się pytania dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa oraz pytania dotyczące poruszania się rowerem po chodniku, dlatego przypominamy:

  • kluczowym wyznacznikiem tego czy dziecko musi korzystać z fotelika jest wzrost. Co do zasady, dziecko które ma mniej niż 150 cm wzrostu powinno być przewożone w foteliku. Wyjątek stanowią dzieci, które mają więcej niż 135 cm wzrostu, jeżeli ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z przewidzianymi warunkami.

  • Rowerzysta może jechać po chodniku gdy : jedzie z dzieckiem do lat dziesięciu (które porusza się swoim rowerem) lub podczas złej pogody (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) lub gdy są spełnione jednocześnie trzy warunki:chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym), brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

mł. asp. Sandra Chuda