DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

Profilaktyczne działania w Dusznikach

Mając na uwadze początek roku szkolnego, w miniony weekend policjantki z Szamotuł i Dusznik, prowadziły działania profilaktyczne ukierunkowane głównie na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczna droga do szkoły, zasady zachowania wobec osób obcych i niebezpiecznych oraz bezpieczeństwo dzieci w pojazdach to tematy spotkania funkcjonariuszek z dziećmi w trakcie plenerowej imprezy pn. „Dzień Małych Kółek” w Dusznikach.

W minioną sobotę (14.09.2019 r.) policjantki z Szamotuł oraz Dusznik prowadziły profilaktyczne działania dla dzieci w Dusznikach podczas trwania imprezy pn. „Dzień Małych Kółek”.

Policjantki przygotowały profilaktyczne stoisko, przy których rozmawiały z uczestnikami głównie na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa na drodze. Policjantki przypomniały m. in. o obowiązkach rowerzystów, pieszych a także tych, którzy poruszają się na rolkach. Mundurowe mówiły o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz chodzenia właściwą stroną drogi. Funkcjonariuszki zwróciły też uwagę na konieczność korzystania z fotelików oraz z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.

Istotnym punktem spotkania była też rozmowa na temat zasad zachowania wobec osób obcych. Zależy nam na tym, aby dzieci pamiętały, że nie należy rozmawiać z osobami obcymi, nie należy udzielać im informacji np. na temat miejsca zamieszkania, a także nie należy brać żadnych przedmiotów od nieznajomych. Maluchy często są bardzo ufne i nie potrafią rozpoznać zagrożenia w niebezpiecznych nieznajomych, którzy mogą przybrać pozę miłej osoby.

Podczas spotkania często powtarzały się pytania dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa oraz pytania dotyczące poruszania się rowerem po chodniku, dlatego przypominamy:

kluczowym wyznacznikiem tego czy dziecko musi korzystać z fotelika jest wzrost. Co do zasady, dziecko które ma mniej niż 150 cm wzrostu powinno być przewożone w foteliku. Wyjątek stanowią dzieci, które mają więcej niż 135 cm wzrostu, jeżeli ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z przewidzianymi warunkami.
Rowerzysta może jechać po chodniku gdy : jedzie z dzieckiem do lat dziesięciu (które porusza się swoim rowerem) lub podczas złej pogody (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) lub gdy są spełnione jednocześnie trzy warunki: chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym), brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Powrót na górę strony