Seniorze ! Nie daj się okraść ! - Policja Radzi - KPP Szamotuły

Policja Radzi

Seniorze ! Nie daj się okraść !

Niejednokrotnie na terenie całego kraju dochodziło do zdarzeńkryminalnych związanych z oszustwami wobec osób starszych.Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach przypomina więc o kilkuzasadach, o których warto pamiętać.

 

Wbrew pewnym powszechnie obowiązującym w społeczeństwieprzekonaniom, złodzieje nie zawsze wchodzą do domu przez okno i wdodatku w porze nocnej. Często my sami, nie mając o tym pojęcia,wpuszczamy ich do swojego domu w biały dzień. Złodziej nie zawszemusi mieć na twarzy kominiarkę. Dlatego też musimy pamiętać,aby nie dać się zwieść pozorom ! Oszuści mogą przyjść donaszych domów pod najróżniejszymi pretekstami.Przedstawiają się m. in. jako pracownicy opieki społecznej,instalatorzy, pracownicy administracji, akwizytorzy, wróżkiitp. Oszust nie zawsze jednak musipukać do naszych drzwi. Często zdarzają się przypadki, że dzwonipodając się za wnuczka, siostrzeńca, innego członka rodziny lubkogoś kogo dobrze znamy. Prosi np. o przesłanie pieniędzyprzelewem lub przekazanie ich innej osobie, która ma przyjśćdo nas w imieniu rzekomego „wnuczka”. Najczęściej ofiaramioszustów padają osoby w podeszłym wieku.

Warto więc pamiętać o kilkupodstawowych zasadach !

  • Jeżeli wydaje Ci się, że ktoś próbuje Cię oszukać niezwłocznie zadzwoń na Policję ! (bezpłatny numer alarmowy 997 albo, jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego numer 112). Przedstaw dokładnie sytuację policjantowi który odbierze. Dzięki temu funkcjonariusze będą mogli sprawnie podjąć działania aby Ci pomóc.

  • Nie bój się sprawdzić tożsamości osoby, która Cię odwiedza. Poproś ją o dowód osobisty. Postaraj się zapamiętać jej dane żeby w razie potrzeby podać je Policji.

  • Wyposaż swoje drzwi w wizjer. Dzięki temu nie będziesz musiał nawet otwierać drzwi żeby zobaczyć kto za nimi stoi. Przydatny może się też okazać łańcuszek stanowiący blokadę drzwi.

  • Nie trzymaj dużych sum pieniędzy w domu, bezpieczniej będzie przechowywać je na koncie bankowym. Złodzieje potrafią doskonale rozpracować „genialne” skrytki w naszych domach.

  • Nie chwal się nikomu bogactwami, które masz w domu. Nigdy nie wiesz do kogo trafi ta informacja i kogo skusi.

  • Gdy dzwoni do Ciebie osoba podająca się za wnuczka, siostrzeńca lub inną bliską Ci osobę i prosi Cię o pieniądze nie decyduj od razu. Powiedz, że oddzwonisz za jakiś czas lub poproś aby ta osoba zadzwoniła do Ciebie za pół godziny. W tym czasie skontaktuj się z rodziną. Opowiedz najbliższym o zaistniałej sytuacji i razem podejmijcie decyzję co zrobić. W razie jakichkolwiek wątpliwości niezwłocznie zadzwoń na Policję.

  • Nie podpisuj żadnych umów z akwizytorami! Oszuści oferują do sprzedaży różnego rodzaju towary w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Jednocześnie, aby dokonać transakcji wymagane jest podpisanie umowy ze sprzedawcą. Po podpisaniu okazuje się, że towar jest znacznie droższy niż na początku obiecywali i musimy zapłacić dużo wyższą cenę.