Policja Radzi

Dzielnicowy radzi – demoralizacja nieletnich

Dzielnicowy miasta Ostroróg realizuje projekt programu profilaktycznego pn. „Świadomy Nieletni ”. W ramach tego programu istotną kwestię stanowi uświadomienie mieszkańcom, co to jest demoralizacja, jak sobie z nią radzić oraz jak nieletni powinni się zachowywać w sytuacjach niebezpiecznych.

Demoralizacja  to wszystko, co negatywnie wpływa na młodzież. Każdy młody człowiek może być zagrożony demoralizacją ze strony otaczającego go środowiska. Ważne jest jednak, aby nie dać się „wciągnąć” w niebezpieczne sytuacje.

Zdarza się, że policjanci, w trakcie swojej służby spotykają się z formami demoralizacji nieletnich takimi jak np.  uchylanie się od obowiązku szkolnego, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, zażywanie narkotyków czy innych środków powodujących stan odurzenia, ucieczki z domu i popełnienie czynów zabronionych. O demoralizacji mówimy, kiedy zdarzenia takie mogą przybierać postać powtarzającego się postępowania. Na niewłaściwe zachowania reagują funkcjonariusze. Jeśli mamy podejrzenie, że jakiś nieletni jest zagrożony demoralizacją, sporządzamy niezbędną dokumentację, która trafia do sądu dla nieletnich. To właśnie sąd podejmuje dalsze decyzje co do losu nieletniego.

Zdarzają się sytuacje, w których młodzież niewłaściwie traktuje swoich rówieśników, dlatego policjanci podejmują działania profilaktyczne mające na celu uświadomienie młodym ludziom jakie konsekwencje mogą ponieść za swoje czyny.

Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich  przewiduje konsekwencje w postaci środków wychowawczych i poprawczych. Konsekwencje prawne to jedno, ale sposób codziennego radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych, to drugie.

 

Jak unikać demoralizacji oraz jak nie paść ofiarą rówieśników ???

  • Jeżeli ktoś namawia cię do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia zdecydowanie odmów.
  • Nie bój się prosić o pomoc. W sytuacji, w której sobie nie radzisz poproś o pomoc np. rodziców, wychowawców, psychologa, pedagoga szkolnego.
  • Nie bądź obojętny na krzywdę drugiej osoby. Nie popieraj, lecz przeciwstawiaj się przemocy, odrzucaniu, wyśmiewaniu czy zastraszaniu. Pierwszym krokiem do przerwania krzywdy jest przełamanie milczenia.
  • Jeśli zdarzy się, że ktoś grozi ci pobiciem i chce abyś mu coś dał, nie walcz- oddaj mu to, ale niezwłocznie powiadom osobę dorosłą, a także Policję.
  • Jeśli ktoś cię zaczepia  nie dyskutuj z nim i  nie angażuj się sprzeczki, nie pokazuj też, że się tym przejmujesz. Zawsze staraj się przebywać wśród osób, na które możesz liczyć.
  • Informuj opiekuna dokąd idziesz, i o której godzinie wrócisz. Postaraj się nie wracać samotnie do domu w godzinach nocnych.

 

Pamiętaj: rozwiązuj konflikty bez przemocy, naucz się radzić sobie ze stresem, przestrzegaj prawa i podejmuj odpowiedzialne decyzje.

Warto pomagać innym i nie warto wstydzić się korzystać z pomocy.

 

 

sierż. sztab. Przemysław Kreczmer - dzielnicowy miasta Ostroróg / SCH

 

Powrót na górę strony