Działania

Bezpiecznie na drodze

rower

Nastał okres jesienno zimowy, który spowodował pogorszenie warunków pogodowych a co za tym idzie pogorszyły się warunki drogowe. Zmniejszenie widoczności poprzez szybciej zapadające ciemności wpływają negatywnie na bezpieczeństwo uczestników ruchu w tym pieszych oraz kierujących rowerem. Przypomnijmy więc sobie kilka zasad, ktore pomogą nam uniknać wielu trudnych sytuacji na drodze.

Zgodnie z art. 11 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszy obowiązany jest korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Osoby idące jezdnią obowiązane są iść jedna za drugą. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie. Pieszy, idący po poboczu lub jezdnią jest obowiązany iść lewą stroną drogi. Dzieci w wieku do lat 13 idące poboczem w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza i w okresie od zmierzchu do świtu powinny nosić na ubraniu odblaski lub elementy poprawiające widoczność.

Art. 14 Prawa o Ruchu Drogowym, określa nieprawidłowe zachowania pieszych:

- wchodzenie na jezdnię bezpośrednio pod jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,

- przechodzenie przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi,

- zwalnianie kroku lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko,

- przebieganie przez jezdnię,

- chodzenie po torowisku,

-wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie,

- przechodzenie przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni się znajdują.

Obowiązkowe wyposażenie roweru stanowi białe oświetlenie z przodu oraz czerwone światło z tyłu, niebagatelne znaczenie mają odblaski znajdujace sie na kołach, kamizelka odblaskowa kierującego rowerem jak również kask ochronny na głowie. Są to elmenty bezpieczeństwa biernego, które mają wpływ na to jak jest widoczny rower i jego kierujący na drodze.

Ustawa Prawo o ruch drogowym określa zasady poruszania się przez rowerzystów po drogach: kierujący rowerem obowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. W przypadku braku drogi dla rowerów, rowerzysta obowiązany jest korzystać z pobocza, a jeżeli nie jest to możliwe – z jezdni. Dziecko w wieku do lat 7 może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się dzieckiem w wieku do 10 lat, kierującą rowerem oraz gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Niestosowanie się do podanych zasad może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Piesi i rowerzyści za popełnione wykroczenia mogą zostać ukarani mandatem karnym w wysokości do 500 zł., lub skierowaniem wniosku o ukaranie do właściwego Sądu Grodzkiego.

Powrót na górę strony