Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieletni spożywali alkohol

Data publikacji 29.07.2013

thumb_nieletni-alkoholPolicja przestrzega sprzedawców: gdy macie wątpliwości co do wieku klienta, który chce kupić alkohol- poproście go o dowód osobisty. W minioną sobotę 10-letni chłopiec po wypiciu alkoholu stracił przytomność i potrzebował pomocy medycznej.

 

W minioną sobotę po godzinie 19.20 zespół pogotowia ratunkowego zgłosił dyżurnemu szamotulskiej Policji, że w domu, w jednej ze wsi w Gminie Duszniki znajduje się nieletni, który jest pod wpływem alkoholu.

Na miejsce pojechali policjanci z Kaźmierza. Jak się okazało, nieletni któremu pomocy udzielało pogotowie ratunkowe miał 10 lat. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 10-latek razem z dwoma koleżankami w wieku 16- i 13-lat oaz dwoma kolegami w wieku 16- i 15- lat nieopodal miejsca zamieszkania w lesie spożywali alkohol zakupiony przez starszych chłopców w sklepie na terenie Gminy Kaźmierz. Niespodziewanie po wypiciu alkoholu, najmłodszy chłopiec zaczął wymiotować i stracił przytomność.

Nieletni wezwali na pomoc dziadka 10-latka, który przewiózł chłopca do miejsca zamieszkania. W domu pomocy udzieliło mu pogotowie ratunkowe. Na szczęście chłopcu nic poważnego się nie stało i po otrzymaniu kroplówki mógł pozostać w miejscu zamieszkania.

Policjanci ustalili podejrzewaną o sprzedaż alkoholu nieletnim. Okazała się nią 37-letnia mieszkanka Gminy Kaźmierz. Kobieta została już przesłuchana. Nie przyznała się jednak do zarzucanego czynu. Teraz sprawa będzie wyjaśniana przez policjantów z Kaźmierza. Za to przestępstwo polskie prawo przewiduje karę grzywny. 

Spożywanie alkoholu przez osoby niepełnoletnie świadczyć może o ich demoralizacji. Taka sprawa jest rozpatrywana przed sądem rodzinnym i to sąd decyduje o tym, jakie konsekwencje wyciągnąć wobec nieletnich.

 

POLICJA APELUJE DO SPRZEDAWCóW!

W PRZYPADKU JAKICHKOLWIEK W¡TPLIWOŚCI DO DO WIEKU KLIENTA, KTóRY KUPUJE NAPOJE ALKOHOLOWE ZAŻ¡DAJ DOWODU OSOBISTEGO !


Art. 43. 1. Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom,

podlega grzywnie.

2. Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa określonego w ust. 1.

3. W razie popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 albo 2 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, można także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.

4. Orzekanie w sprawach o przestępstwa określone w ust. 1 i 2 następuje na podstawie przepisów o postępowaniu karnym.

 

ALKOHOL SPOŻYWANY W MŁODYM WIEKU MOŻE PRZYNIEŚĆ NEGATYWNE SKUTKI DLA ZDROWIA CZŁOWIEKA!

Powrót na górę strony