DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

Pasażer z narkotykami

Data publikacji 01.02.2013

thumb_kajdaniki1Kontrola drogowa przeprowadzona przez policjantów w Szamotułach zakończyła się zatrzymaniem jednego z pasażerów. Mężczyzna miał przy sobie środki odurzające.

W nocy z 30/31 stycznia br. policjanci patrolówki, jak każdej nocy patrolowali szamotulskie ulice. Tym razem, po godzinie 1 sprawdzali okolice ul. Szczuczyńskiej. Podczas patrolu ulic zauważyli busa, który wzbudził ich podejrzenia i postanowili zatrzymać go do kontroli.

Okazało się, że samochodem jechało kilka osób. Wracali z pracy, z jednej z okolicznych firm. Dla jednego z pasażerów, kontrola nie przebiegła bez zastrzeżeń. Przy 21-letnim mieszkańcu Szamotuł policjanci znaleźli woreczek strunowy z amfetaminą.

Mężczyzna w nocy trafił do policyjnego aresztu. Usłyszał zarzut posiadania środków odurzających. Grozi mu więzienie.

Policja przestrzega, że posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków zagrożone jest karą pozbawienia wolności. Narkotyki nie bez powodu są substancjami nielegalnymi w Polsce. Podstawą do uznania substancji narkotycznej za nielegalną jest jej szkodliwość dla zdrowia i dla społeczeństwa.

Niepokojącym jest fakt, że narkotyki stają się popularnymi substancjami, zwłaszcza wśród młodych ludzi. „Z danych statystycznych Policji wynika,że wzrósł odsetek przestępstw narkotykowych popełnionych w szkołach podstawowych i w gimnazjach. Jeszcze 3 lata temu stanowiły one niespełna 2 procent ogółu przestępstw popełnionych w szkołach, natomiast w 2012 roku ten odsetek wzrósł do 3,2 procent.” * www.policja.pl


Przypominamy więc o podstawowych uregulowaniach prawnych związanych ze środkami odurzającymi:

  • Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii - Art. 62. 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

2.Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

  • Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii - Art. 53. 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, wytwarza, przetwarza albo przerabia środki odurzające lub substancje psychotropowe albo przetwarza słomę makową, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

2. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych albo słomy makowej lub czyn ten został popełniony w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

  • Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii - Art. 56. 1. Kto, wbrew przepisom art. 33–35 i 37, wprowadza do obrotu środki odurzające, substancje psychotropowe lub słomę makową albo uczestniczy w takim obrocie, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

  • Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii - Art. 58. 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, udziela innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwia albo umożliwia ich użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

2. Jeżeli sprawca czynu, o którym mowa w ust. 1, udziela środka odurzającego lub substancji psychotropowej małoletniemu lub nakłania go do użycia takiego środka lub substancji albo udziela ich w znacznych ilościach innej osobie, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

  • Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii - Art. 59. 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, udziela innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwia użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

2. Jeżeli sprawca czynu, o którym mowa w ust. 1, udziela środka odurzającego lub substancji psychotropowej małoletniemu, ułatwia użycie albo nakłania go do użycia takiego środka lub substancji,

podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Powrót na górę strony