DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

Ogólnopolski Głos Profilaktyki

Data publikacji 02.06.2016

thumb_dsc_0410W tym roku powiatowe obchody Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki odbyły się w Szamotułach. Inicjatywa została zorganizowana w ramach programu Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Ty". Jej celem jest poparcie dla życia bez uzależnień.

 

W dniu 1 czerwca br. w Szamotułach zostały zorganizowane powiatowe obchody Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki. Tego dnia w całej Polsce, "na rynkach i placach miast i miasteczek, wielkich aglomeracji i wsi – każdy na miarę swoich możliwości – razem – we wspólnocie obywatelskiej i społecznej" mógł sprzeciwić się życiu w uzależnieniu.

Ogólnopolski Głos Profilaktyki to nie tylko rozmowy profilaktyczne, ale również happeningi i spektakle. Istotą działań jest to, że to młodzi ludzie występują dla swoich rówieśników pokazując im, że życie bez uzależnień nie musi być nudne. Celem Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki, jest m. in. zwrócenie uwagi na problem uzależnień oraz przemocy.

Powiatowe obchody Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki rozpoczęły się od happeningu „Przestańmy biec”, czyli przemarszu z szamotulskiego Gimnazjum nr 1 wokół Rynku w Szamotułach. Młodzież szła ulicami miasta z przygotowanymi transparentami, które zawierały hasła nawołujące do życia bez uzależnień i bez przemocy.

W szamotulskim Głosie Profilaktyki udział wzięli m. in. Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach insp. Sławomir Dziupiński, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Szamotułach mł. insp. Tomasz Piechota, szamotulska Grupa PaT razem z panią ekspert- Agnieszką Nowaczyk, przedstawiciele Kuratorskiej Służby Sądowej w Szamotułach, dyrektorzy oraz nauczyciele ze szkół z terenu powiatu szamotulskiego a także młodzież ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z Szamotuł.

Całość akcji obfitowała w działania profilaktyczne i występy artystyczne. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć m.in. pokaz Grupy Realizacyjnej z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach oraz występy muzyczne. Kolejnym punktem programu była rozmowa z młodzieżą na temat uzależnień, którą przeprowadziła pani Agnieszka Nowaczyk Kierownik Zespołu Kuratorskiego w sprawach rodzinnych i nieletnich w Szamotułach. W trakcie działań młodzież miała okazję skorzystania ze stoisk przygotowanych przez Komendę Powiatową Policji w Szamotułach, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach, Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Szamotułach oraz przez Gimnazjum nr 1 w Szamotułach.

Punktem docelowym było wysłuchanie ODEZWY społeczności PaT. - Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm – to „Zryw Wolnych Serc”. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami i przemocą”. Uczestnicy akcji położyli prawą dłoń na sercu i wybijali jego rytm. Celem gestu było pokazanie razem, wspólnie troski o to, aby narkotyki, dopalacze, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia.

Na zakończenie spotkania młodzież wspólnie z panią ekspert PaT w Szamotułach zatańczyła Belgijkę.

Szamotulska Policja serdecznie dziękuje wszystkim artystom, którzy tego dnia wystąpili dla młodzieży, a także wszystkim instytucjom oraz osobom, które pomogły w organizacji akcji.


Pliki do pobrania

  • 4 KB
Powrót na górę strony