Najważniejsze jest bezpieczeństwo - DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE - KPP Szamotuły

DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Bezpieczna droga do szkoły, zasady zachowania wobec osób obcych i niebezpiecznych oraz bezpieczeństwo dzieci w pojazdach to tematy spotkania funkcjonariuszy z dziećmi z Brodziszewa oraz z Szamotuł. W spotkaniach uczestniczył Sierżant Pyrek.

Od początku września policjanci z z terenu powiatu szamotulskiego spotkają się z przedszkolakami oraz najmłodszymi uczniami klas szkół podstawowych. Spotkania organizowane są w celu przybliżenia najmłodszym podstawowych zasad bezpieczeństwa. W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Szamotuł odwiedzili dzieci ze Szkoły Podstawowej w Brodziszewie oraz z Przedszkola w Szamotułach.

Mundurowi omówili z dziećmi zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Policjanci przypomnieli m. in. o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz chodzenia właściwą stroną drogi. Funkcjonariusze zwrócili też uwagę na konieczność korzystania z fotelików oraz z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.

Istotnym punktem spotkań była też rozmowa na temat zasad zachowania wobec osób obcych. Zależy nam na tym, aby dzieci pamiętały, że nie należy rozmawiać z osobami obcymi, nie należy udzielać im informacji np. na temat miejsca zamieszkania, a także nie należy brać żadnych przedmiotów od nieznajomych. Maluchy często są bardzo ufne i nie potrafią rozpoznać zagrożenia w niebezpiecznych nieznajomych, którzy mogą przybrać pozę miłej osoby.

W spotkaniach uczestniczył Sierżant Pyrek, który w zamian za ogromną wiedzę i znajomość zasad bezpieczeństwa obdarował wszystkie dzieci kamizelkami lub odblaskami.

Aby zdobyta wiedza utrwaliła się w praktyce, policjanci wspólnie z dziećmi oraz z Sierżantem Pyrkiem poszli na spacer ulicami Szamotuł oraz Brodziszewa. Podczas pieszej wędrówki mundurowi zwracali uwagę na właściwe zachowanie na drodze oraz na to, aby dzieci pamiętały, że najważniejsze jest ich bezpieczeństwo.

 

mł. asp. Sandra Chuda