DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

Bezpieczeństwo babci i dziadka

Dzień babci i dziadka, to szczególny moment, w którym warto przypomnieć o bezpieczeństwie seniorów. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach przekazali materiały informacyjno-edukacyjne oraz kamizelki odblaskowe dla babci i dziadków dzieci z przedszkola w Gałowie.

W ostatnim czasie ogłosiliśmy akcję „Bądź bezpieczny- bądź widoczny”, w ramach której rozdano w sumie 300 kamizelek odblaskowych oraz 500 elementów odblaskowych. „Zapasy” przygotowane na tą akcję już się skończyły. Cieszymy się, że mieszkańcy tak ochoczo przychodzili do komendy po elementy odblaskowe.

Dzięki tej akcji zgłosiło się do nas m. in. przedszkole w Gałowie, którego przedstawicielka otrzymała kamizelki odblaskowe oraz materiały informacyjno – edukacyjne dla babci oraz dziadków przedszkolaków. Dodatkowo również dzieci, za pośrednictwem przedszkola otrzymały od komendy odblaskowe zawieszki.

Dzień babci oraz dzień dziadka dla przedszkolaków z Gałowa był więc okazją nie tylko do przekazania życzeń, ale i bardzo ważnych elementów, które mogą wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Za pośrednictwem przedszkolaków mogliśmy więc choć odrobinę wpłynąć na bezpieczeństwo babci i dziadków.

Mając na względzie te dwa wyjątkowe święta przypominamy seniorom, że warto zadbać o swoje bezpieczeństwo !

Nie tylko dzieci, ale i seniorzy powinni uważać na drodze! Policjanci interweniując wobec starszych osób popełniających wykroczenia, czasem spotykają się z powiedzeniami typu „tyle lat pędy przechodziłam przez jezdnię i nic mi się nie stało”… Warto jednak pamiętać, że stosowanie się do przepisów ruchu drogowego ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Warto też pamiętać o stosowaniu po zmroku elementów odblaskowych nie tylko w miejscach, w których jest to wymagane przez przepisy (czyli poza terenem zabudowanym), ale wszędzie, gdzie możemy jako piesi czy rowerzyści pozostać niezauważeni przez kierujących samochodami.

Przypominamy też o zachowaniu środków ostrożności w domu, tak aby nie paść ofiarą przestępstwa:

  • Pamiętaj, że nie należy wpuszczać do domu osób, których nie znasz! Jeśli osoba wzbudzi w Tobie jakiekolwiek podejrzenie powiadom Policję!
  • Nie bój się sprawdzić tożsamości osoby, która Cię odwiedza. Poproś ją o dowód osobisty. Nie masz obowiązku wpuszczać do domu obcego. Postaraj się zapamiętać jej dane żeby w razie potrzeby podać je policji.
  • Nie wpuszczaj do domu nieznanych osób podających się za funkcjonariusz różnych formacji i służb - żądaj okazania dokumentów służbowych.
  • Poproś rodzinę, aby wyposażyli Twoje drzwi w wizjer, dzięki czemu nie będziesz musiał nawet otwierać drzwi żeby zobaczyć, kto za nimi stoi. Przydatny może się też okazać łańcuszek stanowiący blokadę drzwi.
  • Nie trzymaj dużych sum pieniędzy w domu, bezpieczniej będzie przechowywać je na koncie bankowym. Złodzieje potrafią doskonale rozpracować „genialne” skrytki w naszych domach. Nie informuj też nikogo o tym, ile oszczędności posiadasz.
  • Zachowaj ostrożność, jeżeli ktoś dzwoni do Ciebie podając się za członka rodziny i prosi o pieniądze. Nigdy nie podejmuj pochopnych działań !
  • Nigdy nie przekazuj swoich oszczędności osobom nieznajomym !Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych działaniach poprzez rozmowę telefoniczną. Nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznajomym osobom lub o pozostawienie pieniędzy we wskazanym miejscu !
  • Jeśli ktoś w rozmowie telefonicznej podaje się za policjanta i chce, aby przekazać pieniądze, najlepiej zakończyć taką rozmowę.
  • Jeżeli wydaje Ci się, że ktoś próbuje Cię oszukać, niezwłocznie zadzwoń na Policję (numer alarmowy numer 112)! Przedstaw dokładnie sytuację policjantowi, który odbierze. Dzięki temu funkcjonariusze będą mogli sprawnie podjąć działania, aby Ci pomóc.

mł. asp. Sandra Chuda

fot. Przedszkole Gałowo

 

Powrót na górę strony