DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

O cyberzagrożeniach i konsekwencjach negatywnych zachowań z młodzieżą

Nastolatkom często wydaje się, że dopiero z osiągnięciem przez nich 18 lat, wkraczają w pełnoletność. Warto zauważyć, że odpowiedzialność na podstawie kodeksu karnego ponoszą już osoby, które ukończyły 17 rok życia. Temat cyberzagrożeń oraz odpowiedzialności za popełnione przestępstwa przez „młodych dorosłych” był omówiony podczas spotkania z młodzieżą przez Internet.

 

W minionym tygodniu odbyło się kolejne spotkanie policjantów z młodzieżą podczas zdalnego nauczania. Tym razem policjantka zajmująca się profilaktyką, spotkała się z młodzieżą z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach w wieku 17 i 18 lat. „Młodzi dorośli” czasem nie zdają sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje mogą już ponieść za popełnione czyny zabronione. Spotkanie z 17 i 18 latkami mogło więc być dla nich bardzo przydatne.

Było to kolejne spotkanie dotyczące głównie problematyki cyberzagrożeń. Jest to problem, który w dzisiejszych czasach może dotknąć młode osoby. Zwrócono uwagę na fakt, iż przemoc, to nie tylko np. bicie. Policjantka omówiła problematykę przemocy rówieśniczej, do której może dochodzić za pośrednictwem Internetu. Może ona przybierać formę m.in. zastraszania, grożenia, podszywania się pod inną osobę, stalkingu, zniesławiania czy znieważania.

Policjantka omówiła nie tylko przykłady przestępstw, ale i sposób reakcji na każdą przemoc. Ważne jest, aby świadkowie takich zachowań nie pozostawiali obojętni. Osoba dotknięta przemocą powinna wiedzieć, że nie pozostała sama z problemem.

Mundurowa, podczas spotkania zwróciła też uwagę na fakt, iż osoby, które ukończyły 17 rok życia za popełnione przestępstwa odpowiadają już na podstawie kodeksu karnego.

Warto pamiętać, iż zgodnie z art., 10 Ustawy z dnia 6 czerwca 1977 r. Kodeks karny: „Na zasadach określonych w tym kodeksie odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat.”

Jedyną taryfą ulgową w stosunku do sprawcy, który popełnił występek po ukończeniu lat 17, lecz przed ukończeniem lat 18 jest fakt, iż  sąd zamiast kary stosuje środki wychowawcze, lecznicze albo poprawcze przewidziane dla nieletnich, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają.

mł.asp. Sandra Chuda

Powrót na górę strony