DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

Transmisja na żywo i zajęcia online o cyberzagrożeniach

Cyberzagrożenia, hejt w Internecie oraz konsekwencje popełniania czynów zabronionych przez osoby nieletnie były tematem spotkań, które w ostatnim czasie przeprowadziła szamotulska Policja z młodzieżą. Spotkania odbyły się podczas zajęć lekcyjnych oraz w ramach transmisji w Internecie.

Pod koniec maja oraz na początku czerwca szamotulska Policja spotkała się online uczniami trzech szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu powiatu szamotulskiego. Oprócz pogadanek zorganizowanych przy udziale pedagogów, policjantka spotkała się też z mieszkańcami podczas transmisji online zorganizowanej przez grupę CyberMOC.

CyberMOC jest trzyosobowym zespołem, który powstał w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. To uczniowie liceum, którzy chcą przybliżyć emat cyberprzemocy. W tym celu zorganizowali transmisję przez FB z szamotulską Policją. Podczas transmisji omówiono m. in. formy cyberprzemocy, niebezpieczeństwa na jakie może być narażony nastolatek w sieci, czego powinni wystrzegać się młodzi ludzie aby bezpiecznie korzystać z Internetu. Organizatorzy pytali też m.in. o to jak zadbać o swoją prywatność w sieci oraz gdzie szukać pomocy, gdy dojdzie do Internetowego „ataku”. Transmisja prowadzona była na profilu grupy, dzięki czemu każdy mógł do niej dołączyć.

Podobne tematy zostały omówione podczas pogadanek prowadzonych w trakcie lekcji z uczniami Liceum Sióstr Urszulanek w Pniewach, Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu oraz Szkoły Podstawowej w Sędzinku. Głównym tematem spotkań były zagrożenia, z którymi młodzi ludzie mogą spotkać się w Internecie. Omówiono problematykę szeroko rozumianego hejtu oraz cyberprzemocy.

Omówiono też problem podejmowania wirtualnych wyzwań, które z pozoru mogą wydawać się zabawne, a czasem mogą doprowadzić np. do poniesienia przez nieletniego konsekwencji prawnych. Ogromnym zagrożeniem, o którym zawsze warto rozmawiać z młodzieżą i dziećmi może też być child grooming, czyli tzw. „uwodzenie dzieci w sieci”. Dlatego też policjantka przestrzegała przed nawiązywaniem znajomości przez Internet.

Istotnym punktem spotkania było zwrócenie uwagi młodych mieszkańców powiatu na to, iż na wszelkie przejawy przemocy lub inne zagrożenia, należy reagować i nie należy pozostawać obojętnym. Omówiono jak należy się zachować gdy jest się świadkiem przemocy i gdzie można szukać pomocy.

Aby przestrzec uczniów przed konsekwencjami łamania prawa, młodzi ludzie zarówno podczas zajęć zdalnych jak i podczas internetowej transmisji zapoznali się z przykładami czynów zabronionych oraz z konsekwencjami prawnymi, które grożą osobom nieletnim.


 


 

Powrót na górę strony