Działania

Trzeźwy poranek - 11 osób zatrzymanych

thumb_nietrzewyPolicjanci z szamotulskiej drogówki prowadzili działania pod hasłem „Trzeźwy poranek”. Funkcjonariusze zatrzymali, aż 11 osób podejrzewanych o kierowanie samochodami pod wpływem alkoholu. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości polskie prawo przewiduje do 2 lat więzienia.

 

Prowadzone cyklicznie działania pod hasłem „Trzeźwy poranek” pokazują, że na naszych drogach wciąż porusza się wielu kierujących, którzy nie respektują przepisów dotyczących zakazu wsiadania za kierownice pod wpływem alkoholu. Przeprowadzone w dniu 20 czerwca br. działania prewencyjne potwierdziły również tą sytuację.

Tym razem działania skoncentrowane były w gminie Kaźmierz. Celem akcji, jak w każdym tego typu działaniu było wyeliminowanie z ruchu kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu. Właśnie dlatego zadaniem policjantów było zbadanie jak największej liczby kierujących, przy jak najmniejszej uciążliwości dla odbywającego się ruchu.

W ramach działań policjanci sprawdzili stan trzeźwości u prawie 700 kierujących pojazdami. Tym razem w ramach działań „Trzeźwy poranek”, szamotulscy policjanci udaremnili dalszą jazdę aż 11 osobom, które są podejrzewane o to, że znajdowały się pod wpływem alkoholu. Osiem osób znajdowały się w stanie po użyciu alkoholu, a trzy w stanie nietrzeźwości.

Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości polskie prawo przewiduje karę więzienia. Za kierowanie w stanie po użyciu alkoholu, zatrzymanym do kontroli drogowej grozi areszt albo grzywna.

Apelujemy do kierujących pojazdami, aby wybierając się w podróż zawsze byli trzeźwi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu trzeźwości, istnieje możliwość wykonania badania trzeźwości na własną prośbę w każdej jednostce Policji.

Pamiętajmy, w ten sposób możemy uratować ludzkie życie, zapobiec tragedii i zmniejszyć ilość ofiar wypadków drogowych. A przecież ofiarą zdarzenia drogowego z udziałem nietrzeźwego kierującego może być ktoś dla nas bliski...

Należy również reagować w sytuacji, gdy widzimy osobę nietrzeźwą wsiadającą za kierownicę samochodu lub innego pojazdu. Taka postawa to nasz społeczny obowiązek. Powinno się wówczas podjąć działania zmierzające do niedopuszczenia takiej osoby do kierowania pojazdem, a w sytuacji, gdy okaże się to niemożliwe, niezwłocznie powiadomić Policję.

Powrót na górę strony