Zapomnianym przywrócić pamięć
W celu utrwalenia miejsca, w którym dawniej znajdował się budynek Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Szamotułach, w ostatnich dniach zamieszczono na nim tablicę pamiątkową.
Z inicjatywy policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach, na budynku mieszczącym się przy Al. 1 maja 12 w Szamotułach zamieszczono tablicę pamiątkową. Tym samym chcemy upamiętnić miejsce, w którym dawniej mieściła się siedziba Policji.
Napis umieszczony na tablicy przypomina, że w tym budynku w latach 1933-1939, przy ówczesnej ulicy Sądowej nr 5 mieściła się Komenda Powiatowa Policji Państwowej w Szamotułach. Logo zamieszczone na tablicy opracował asp. Łukasz Przybył.
Tablica zawisła na budynku dzięki informacjom zdobytym podczas pracy we wcześniejszych latach nad książką „Granatowy porządek”, którego autorami są Wojciech Musiał, Monika Romanowska-Pietrzak oraz Mariusz Sołtysiak.
„Pierwsza informacja o istnieniu Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Szamotułach, będącej jednostka nadrzędną w stosunku do posterunków na terenie powiatu, pochodzi z dokumentu z września 1920 r., przechowywanego w Archiwum Państwowym w Poznaniu w zespole „Rejencja w Poznaniu”. Na podstawie dostępnych źródeł obecnie nie sposób ustalić, w którym budynku znajdowała się siedziba Komendy w latach 1920 (...)do 1924. Z roku 1924 pochodzą pierwsze, pewne już informacje o tym, że Komenda znajdowała się w Szamotułach przy ul. Sądowej 20, telefon 29 (…).
Pomiędzy majem 1932, a sierpniem 1933 r. Komenda Powiatowa Policji Państwowej znajdowała się w budynku przy ul. Sądowej 16 (…).
W numerze 96/1933 Gazety Szamotulskiej zawarto krótką wzmiankę o tym, że z dniem 17 sierpnia 1933 r. siedziba Komendy została ostatecznie przeniesiona z poprzedniego budynku przy ul Sądowej 16 do obszernego budynku przy ul. Sądowej 5 (…).
Budynek opisanej wyżej siedziby policji państwowej, powstał jeszcze przed pierwszą wojną światową. Istnieje do dziś przy Al. 1 Maja 12 w przyzwoitym stanie, zajęty na cele mieszkaniowe”*
* Musiał W., Romanowska-Pietrzak M., Sołtysiak M., Granatowy porządek, 2019, s. 49-52