Aktualności

Uroczyste obchody Święta Policji

Data publikacji 16.07.2023

Dzisiaj odbył się uroczysty apel z okazji Święta Policji. W tym szczególnym dniu funkcjonariusze otrzymali akty mianowania na wyższe stopnie policyjne, wyróżnienia oraz odznaczenia.

W tym roku obchodzimy kolejną - 104. rocznicę powołania Policji. Nie ulega wątpliwości, że Święto Policji, to dzień niezwykle ważny dla osób służących i pracujących w naszej formacji. Jest on uhonorowaniem trudu służby i poświęcenia, podkreśla nasze oddanie idei służenia innym ludziom.

Dzisiejszy dzień jest szczególny dla policjantów z terenu powiatu szamotulskiego. Dokładnie 16 lipca przypada bowiem 103 rocznica utworzenia Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Szamotułach.

Dlatego też dziś, w tym szczególnym dniu, funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach zostali uhonorowani za ich wkład w codzienny trud utrzymania ładu i porządku oraz bezpieczeństwa w powiecie szamotulskim.

Uroczyste obchody rozpoczęły się o godzinie 10.30 Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa w Szamotułach.

W dalszej kolejności obchody przeniosły się do Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, gdzie odbył się uroczysty apel. Wśród gości znalazł się Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Mariusz Wiśniewski, Członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego Pan Paweł Trąbczyński, burmistrzowie oraz wójtowie z terenu powiatu szamotulskiego, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Poznaniu podinsp. Kinga Fechner-Wojciechowska, Zastępca Naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Poznaniu podkom. Paweł Mikołajczak, przedstawiciele instytucji oraz służb mundurowych współpracujących z Policją, Komendanci Powiatowi Policji z jednostek ościennych, emerytowani Komendanci Powiatowi Policji w Szamotułach. Wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego st. asp. Mateusza Przybyłowskiego, a także przewodniczące zarządów terenowych z Szamotuł oraz z Wronek, Przewodniczący Zarządu Terenowego Związków Zawodowych Emerytów i Rencistów Policji w Szamotułach, kadra kierownicza Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach, policjanci, pracownicy cywilni Policji oraz ich rodziny, a także mieszkańcy, którzy przybyli dzisiaj na uroczystość, aby dzielić z policjantami te doniosłe chwile.

Głównym punktem uroczystości było wręczenie policjantom aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne, a także wyróżnień i odznaczeń związkowych. Nie obyło się również bez wyróżnień dla osób spoza naszej instytucji, wspomagających lokalną Policję w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.

Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach przekazał również podziękowanie za zaangażowanie włożone w odkrywanie historii i tradycji Policji.

Podczas uroczystości, głos zabrał mł. insp. Mariusz Wiśniewski, który w swoim wystąpieniu podziękował policjantom i pracownikom Policji za ciężką i wymagającą służbę. W dalszej kolejności, Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach insp. Waldemar Dobrychłop podkreślił, iż służba w Policji wymaga od policjantek i policjantów wysokiego poczucia odpowiedzialności, ciągłej gotowości i sprawności działania, a olbrzymi wysiłek w codziennej pracy i profesjonalizm w wykonaniu powierzonych obowiązków dają powody do uzasadnionej satysfakcji. Komendant podziękował również przedstawicielom lokalnych samorządów, instytucji i służb mundurowych za nieocenioną pomoc, ale i za konstruktywną krytykę. Na zakończenie wyrażając uznanie dla służby policjantów i pracy pracowników cywilnych insp. Waldemar Dobrychłop przyznał, że jest dumny, iż może stać na czele szamotulskiej Policji, którą tworzą tak wartościowi ludzie.

Głos zabrał również Członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego, a także Wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Wielkopolskiego.

Równolegle do oficjalnej uroczystości, na tyłach Zamku Górków odbywał się piknik mundurowy, na którym nie brakowało atrakcji. Uczestnicy tego spotkania obejrzeli, pokaz przygotowany przez przewodników psów służbowych z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Każdy mógł z bliska obejrzeć policyjny sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie i porozmawiać z policjantami. Oprócz szamotulskiej Policji, na mieszkańców czekali policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Poznaniu, z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu, przedstawiciele Zakładu Karnego we Wronkach, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach, Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły, Straży Miejskiej w Szamotułach, Nadleśnictwa Pniewy oraz Szamotulskiego Ośrodka Kultury. Dla miłośników historii, w Zamku Górków przygotowana była ekspozycja zdjęć poświęcona pamięci policjantów z Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Szamotułach z czasów II Rzeczpospolitej, którzy pełnili służbę na terenie powiatu szamotulskiego.

 

asp. Sandra Chuda

 • policjanci podczas uroczystości
 • policjanci podczas uroczystości
 • policjanci podczas uroczystości
 • policjanci podczas uroczystości
 • policjanci podczas uroczystości
 • policjanci podczas uroczystości
 • policjanci podczas uroczystości
 • policjanci podczas uroczystości
 • policjanci podczas uroczystości
 • policjanci podczas uroczystości
 • policjanci podczas uroczystości
 • policjanci podczas uroczystości
 • policjanci podczas uroczystości
 • policjanci podczas uroczystości
 • policjanci podczas uroczystości
 • policjanci podczas uroczystości
Powrót na górę strony