Uwaga na oszustów!
Pomimo wielu ostrzeżeń, wciąż znajdują się osoby, które padają ofiarą oszustów. Wczoraj 92-letnia mieszkanka gminy Szamotuły oszukana metodą „na legendę” przekazała 40 tysięcy złotych nieznajomej kobiecie. Policja pracuje nad ustaleniem sprawców oszustwa.
Wczoraj policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie na szkodę 92-letniej mieszkanki gminy Szamotuły. Do zdarzenia doszło w nocy z 18 na 19 września. Z policyjnych ustaleń wynikało, iż około godziny 22 nieznany mężczyzna podający się za policjanta zadzwonił na telefon stacjonarny seniorki.
Gdy kobieta odebrała, fałszywy policjant przekazał informację, iż synowa pokrzywdzonej spowodowała wypadek drogowy. Weszła na przejście dla pieszych na czerwonym świetle, przez co kierująca pojazdem ciężarna kobieta, aby uniknąć potrącenia jej, wjechała w mur. W wyniku tego zdarzenia, kierująca samochodem miała poronić dziecko i w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Jak zwykle w tego typu oszustwach fałszywy policjant przekazał seniorce, że potrzebne są pieniądze na kaucję. Tym razem miało to być pół miliona złotych.
Seniorka nie miała tak dużej kwoty, jednak uszykowała wszystkie swoje oszczędności. Zgodnie z instrukcją fałszywego policjanta włożyła je do foliowej reklamówki, którą przekazała nieznajomej kobiecie, która zgodnie z zapowiedzią przyszła do jej domu.
Seniorka zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa dopiero po tym, jak na rano zadzwoniła do swojej synowej i dowiedziała się, że wcale nie brała udziału w żadnym wypadku.
Policjanci pracują nad ustaleniem sprawców oszustwa.
Drodzy seniorzy, przypominamy:
-
Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem! Jeśli dzwoniący podaje się za policjanta i żąda lub prosi o przekazanie pieniędzy, bądź pewny, że rozmawiasz z oszustem!
-
Nigdy nie działaj pod wpływem emocji. Jeżeli twój rozmówca wywołuje presję czasu, rozłącz się i zadzwoń samodzielnie na infolinię banku. W pośpiechu znacznie łatwiej o podjęcie nieprzemyślanej i błędnej decyzji.
-
Oszuści często „grają na emocjach” i wykorzystują presję czasu! Dajcie sobie czas do namysłu. Nie ulegajcie presji. Rozłączcie się, skontaktujcie się ze swoją rodziną, przedyskutujcie sprawę, zanim podejmiecie jakąkolwiek decyzję.
Zwracamy się również z apelem do osób młodych, aby poinformowały swoich rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich dobroduszność. Warto poinstruować seniorów, jak należy zachować się w sytuacji, kiedy ktoś dzwoni do nich z prośbą o pieniądze.