Areszt dla podejrzanych o stosowanie przemocy
Nie ma zgody na stosowanie przemocy. Podejrzany o znęcanie się nad żoną i dzieckiem oraz o kierowanie gróźb karalnych wobec innych członków rodziny, a także podejrzany o spowodowanie uszczerbku na zdrowiu byłej konkubiny oraz jej partnera oraz o kierowanie wobec nich gróźb karalnych, na wniosek śledczych, a decyzją sądu trafili do aresztu.
Policjanci z powiatu szamotulskiego, po otrzymanym w ostatnim czasie zawiadomieniu, prowadzą postępowanie w sprawie przemocy domowej, której ofiarami były żona oraz dziecko 37-letniego mieszkańca regionu.
Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że podejrzany od dłuższego czasu stosował wobec bliskich zarówno przemoc psychiczną, jak i fizyczną. W ostatnim okresie jego agresywne zachowania znacznie się nasiliły. Wielokrotnie zastraszał pokrzywdzoną, wywołując u niej poczucie zagrożenia. W rodzinie wdrożono więc procedurę „Niebieskie Karty”.
Zgromadzone materiały dowodowe wskazują również, że mężczyzna kierował groźby karalne wobec innych członków rodziny żony oraz dopuścił się uszkodzenia samochodu należącego do swojego szwagra. Dzięki skutecznym działaniom policjantów oraz zeznaniom świadków, podejrzany został zatrzymany i usłyszał zarzuty znęcania się nad żoną i dzieckiem, kierowania gróźb karalnych wobec trzech osób oraz zniszczenia mienia.
Ze względu na powagę zarzucanych czynów, a także w trosce o bezpieczeństwo pokrzywdzonych i prawidłowy przebieg dalszego postępowania, policjanci wspólnie z prokuraturą wystąpili do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec mężczyzny tymczasowego aresztowania.
Sąd przychylił się do wniosku śledczych i 37-latek najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.
Taką samą decyzję podjął Sąd Rejonowy w Szamotułach w sprawie 47-latka, który został w ostatnim czasie zatrzymany w związku z podejrzeniem stosowania przemocy wobec byłej konkubiny oraz jej partnera.
Mężczyzna usłyszał zarzuty kierowania gróźb karalnych oraz spowodowania uszczerbku na zdrowiu. Również on trafił na trzy miesiące do aresztu.
Postępowania w tych sprawach są w toku – trwa gromadzenie materiału dowodowego, który pozwoli na skierowanie aktów oskarżenia do sądu.
PAMIĘTAJ!
Znęcanie się nad rodziną, to przestępstwo za które grozi do 5 lat więzienia, a sprawcy przemocy domowej muszą mieć świadomość, że nie mogą czuć się bezkarni.
W przypadku kiedy sprawca stosuje przemoc ze szczególnym okrucieństwem, wobec osoby nieporadnej życiowo lub skutkiem stosowania przemocy będzie targnięcie się na życie przez pokrzywdzonego kara może być znaczenie wyższa.
Jeśli jesteś ofiarą przemocy lub jej świadkiem, nie wahaj się szukać pomocy.
Zgłoś się do najbliższej jednostki policji, zadzwoń na numer alarmowy 112 albo skorzystaj z ogólnopolskiego telefonu wsparcia „Niebieska Linia” – 800 120 002.
Pomoc oferują także lokalne ośrodki pomocy społecznej oraz organizacje pozarządowe. Każda osoba zasługuje na bezpieczeństwo i wsparcie – nie jesteś sam/sama!
Istotna jest również reakcja świadków stosowania przemocy. Czasem boimy się wtrącać w sprawy innych osób, ale pamiętajmy, że często osoby dotknięte przemocą same nie chcą prosić o pomoc i być może nasza reakcja da im szansę na zmianę.