Aktualności

Obchody Święta Policji w Szamotułach

Data publikacji 17.07.2025

Święto Policji w Szamotułach było w tym roku wyjątkową okazją do wspólnego świętowania, refleksji i integracji mieszkańców powiatu. Uroczysty apel, liczne wyróżnienia, obecność znamienitych gości oraz rodzinny piknik w Parku Zamkowym podkreśliły, jak ważna jest codzienna służba, współpraca i troska o bezpieczeństwo lokalnej społeczności.

Wczoraj odbyła się uroczystość z okazji Święta Policji, która zgromadziła funkcjonariuszy, przedstawicieli władz, zaproszonych gości oraz mieszkańców powiatu szamotulskiego.

W tym roku obchodzimy już 106. rocznicę powołania Policji Państwowej. Święto Policji to dzień niezwykle ważny dla wszystkich osób służących i pracujących w naszej formacji – to czas uhonorowania trudu codziennej służby, poświęcenia i oddania idei niesienia pomocy innym.

Wczorajszy dzień miał szczególny wymiar dla policjantów z terenu powiatu szamotulskiego. To właśnie rozkazem z dnia 16 lipca 1920 roku utworzono Komendę Miejską w Poznaniu oraz Komendy Powiatowe Policji Państwowej, w tym również w Szamotułach. Dlatego też dokładnie 16 lipca przypadła 105. rocznica powstania Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Szamotułach – rocznica, która nadała obchodom wyjątkowy charakter.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa w Szamotułach. Następnie obchody przeniosły się na szamotulski rynek, gdzie odbył się uroczysty apel. Rangę wydarzenia podkreśliła obecność Kompanii Honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Pododdziału Towarzyszącego Sił Powietrznych 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, Kompanii Honorowej Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Poznaniu oraz orkiestry policyjnej z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Swoją obecnością zaszczycili nas: posłowie na Sejm RP – Przewodnicząca Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Pani Maria Janyska oraz Przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Pan Jakub Rutnicki; Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Tomasz Olczyk; Zastępca Dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego Garnizonu Poznań płk. pilot Piotr Ostrouch; Szef Wydziału Rekrutacji i Promocji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Tomyślu; przedstawiciele samorządu terytorialnego na czele ze Starostą Powiatu Szamotulskiego, Przewodniczącym Rady Powiatu oraz burmistrzami i wójtami z miast i gmin powiatu szamotulskiego; kadra kierownicza oraz przedstawiciele instytucji i służb mundurowych współpracujących z Komendą Powiatową Policji w Szamotułach, m.in.: Sądu Rejonowego w Szamotułach, Prokuratury Rejonowej w Szamotułach, Straży Pożarnej, Służby Więziennej, nadleśnictwa, ośrodków pomocy społecznej, komendanci powiatowi policji z jednostek ościennych, emerytowani komendanci powiatowi z szamotulskiej jednostki Policji, Panie Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego we Wronkach oraz Zarządu Banku Spółdzielczego Duszniki, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego mł. insp. Andrzej Szary, a także przewodniczące ZT NSZZ Policjantów KPP Szamotuły oraz KP Wronki, Przewodniczący ZT NSZZ Emerytów i Rencistów Policji w Szamotułach, przedstawiciele duchowieństwa, kadra kierownicza, policjanci, pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach, rodziny poległych policjantów, którzy przed laty służyli w szeregach szamotulskiej Policji, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu szamotulskiego, którzy przybyli, by razem z nami przeżywać te doniosłe chwile.

Uroczystość rozpoczęła się wraz z przybyciem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, nadinsp. Tomasza Olczyka, po czym dowódca uroczystości, kom. Mikołaj Kamiński, złożył meldunek o rozpoczęciu apelu.

Wśród podniosłych momentów znalazło się podniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej oraz uczczenie pamięci poległych policjantów. Następnie głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach, insp. Waldemar Dobrychłop, który w swoim przemówieniu przypomniał o ważnych rocznicach: 105-leciu powołania Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach, 35-leciu powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów oraz 100-leciu obecności kobiet w Policji. Podkreślił, że mottem każdego policjanta powinno być hasło „Pomagamy i chronimy”, ponieważ to właśnie dzięki tej postawie Policja może budować zaufanie społeczne. Komendant wyraził również wdzięczność wszystkim służbom, instytucjom oraz osobom współpracującym z Policją, doceniając ich wkład w bezpieczeństwo mieszkańców.

W części oficjalnej uroczystości odczytane zostały rozkazy personalne Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu oraz Komendanta Powiatowego Policji w Szamotułach. Wręczono również akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Był to moment szczególnego wyróżnienia dla funkcjonariuszy, którzy swoją codzienną służbą, profesjonalizmem i oddaniem na rzecz społeczeństwa zasłużyli na awans. Uhonorowanie ich pracy stanowi nie tylko wyraz uznania dla indywidualnych osiągnięć, ale także podkreśla fundamentalne wartości, którymi kieruje się formacja policyjna: poświęcenie, odpowiedzialność i gotowość do niesienia pomocy innym.

Podczas uroczystości wręczono także wyróżnienia Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego oraz medale okolicznościowe. Medale związkowe otrzymali policjanci, byli funkcjonariusze – w tym osoby, które w 1990 roku aktywnie uczestniczyły w tworzeniu Związków Zawodowych Policji, emerytowany naczelnik Wydziału Kryminalnego, pracownicy cywilni, a także osoby spoza środowiska policyjnego, wspierające działania na rzecz bezpieczeństwa oraz kultywujące pamięć i tradycję formacji. Wyróżnienia te są wyrazem uznania dla ich zaangażowania, profesjonalizmu i troski o dobro wspólne. Warto podkreślić, że związki zawodowe aktywnie współtworzą Święto Policji, a ich zaangażowanie stanowi ważny symbol jedności oraz wspólnej troski o bezpieczeństwo publiczne.

Szczególnym punktem tej części uroczystości było wręczenie unikatowych, pamiątkowych medali ustanowionych przez Komendanta Powiatowego Policji w Szamotułach, insp. Waldemara Dobrychłopa, z okazji 105. rocznicy powołania Policji Państwowej na terenie powiatu szamotulskiego. Medal ten stanowi wyjątkowe wyróżnienie dla osób szczególnie zaangażowanych w budowanie bezpieczeństwa w powiecie. Otrzymują go ci, którzy swoją codzienną pracą lub działalnością społeczną przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, wspierają działania profilaktyczne i edukacyjne oraz aktywnie współpracują z Policją. Wyróżnienie to podkreśla wagę długofalowego zaangażowania i propagowania wiedzy o bezpieczeństwie.

Przygotowano 100 unikatowych, indywidualnie numerowanych egzemplarzy medalu, które będą trwałym symbolem uznania i wdzięczności dla tych, którzy każdego dnia dbają o dobro wspólne powiatu szamotulskiego. W gronie pierwszych wyróżnionych znaleźli się m.in.: Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, Starosta Powiatu Szamotulskiego, byli komendanci powiatowi Policji w Szamotułach, burmistrzowie oraz wójtowie z terenu powiatu szamotulskiego, nadleśniczy, przedstawiciele instytucji współpracujących z Policją, a także osoby cywilne zaangażowane w działania na rzecz bezpieczeństwa.

Kolejnym punktem programu były wystąpienia okolicznościowe. Do zgromadzonych zwrócili się: posłowie na Sejm RP – Przewodnicząca Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Pani Maria Janyska oraz Przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Pan Jakub Rutnicki, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Tomasz Olczyk, Starosta Powiatu Szamotulskiego Beata Hanyżak oraz Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego mł. insp. Andrzej Szary.

W swoich przemówieniach wszyscy podkreślali znaczenie codziennej służby policjantów, ich profesjonalizmu i zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. Zwracali uwagę na rolę współpracy różnych środowisk i instytucji w budowaniu poczucia bezpieczeństwa oraz dziękowali rodzinom funkcjonariuszy i pracownikom cywilnym za wsparcie i wyrozumiałość. Starosta Powiatu Szamotulskiego Beata Hanyżak wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu przekazali na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Szamotułach defibrylator, który zostanie zamontowany na budynku komendy – to wyraz troski o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.

Po zakończeniu części oficjalnej nastąpiło przegrupowanie pododdziałów do defilady. Na rynku rozbrzmiały dźwięki koncertu orkiestry policyjnej z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, która swoim występem nadała wydarzeniu wyjątkowego charakteru i podniosłego nastroju. Następnie, w obecności zgromadzonych gości i mieszkańców, odbyła się uroczysta defilada, podczas której funkcjonariusze zaprezentowali się w pełnej gali, wzbudzając uznanie i dumę wśród uczestników uroczystości.

Zwieńczeniem obchodów było złożenie meldunku o zakończeniu apelu oraz wspólny przemarsz wszystkich uczestników do Parku Zamkowego. Tam na mieszkańców i ich rodziny czekał rodzinny piknik z okazji Święta Policji – wyjątkowe wydarzenie, które stało się prawdziwą okazją do integracji całej lokalnej społeczności.

Na terenie parku można było z bliska obejrzeć nowoczesny sprzęt policyjny prezentowany nie tylko przez funkcjonariuszy z Szamotuł, ale również przez Komendę Miejską Policji w Poznaniu, Komisariat Wodny Policji w Poznaniu oraz policyjnych kontrterrorystów. Swoje stanowiska przygotowały także inne służby mundurowe: Wojsko Polskie, Służba Więzienna, Straż Pożarna i przedstawiciele nadleśnictwa. Dodatkowo powiat, gminy z terenu powiatu oraz instytucje współpracujące z Policją zadbały o stoiska edukacyjne i promocyjne. Nie zabrakło pasjonatów historii oraz osób cywilnych, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie i wspieraniu działań Policji.

Park wypełnił się muzyką – najpierw koncert orkiestry policyjnej, a następnie energetyczny występ zespołu Brass Band stworzyły niepowtarzalną atmosferę święta i radości.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły nas w organizacji całego przedsięwzięcia – zarówno uroczystego apelu na rynku, jak i części piknikowej. Każdemu z wystawców dziękujemy za obecność, zaangażowanie i wsparcie. Ich udział i otwartość mają ogromne znaczenie – to właśnie dzięki nim możliwe było pokazanie, jak ważna jest współpraca na rzecz bezpieczeństwa i integracji lokalnej społeczności.

st. asp. Sandra Chuda

fot. asp. szt. Artur Kurowski

>>>FILM<<<

 

Powrót na górę strony