Aktualności

Reagowali, zanim doszło do tragedii

Data publikacji 17.06.2026

Odpowiedzialna postawa mieszkańców, strażaków ochotników z OSP Ostroróg i policjantów po raz kolejny pokazała, jak ważna jest szybka reakcja na zagrożenie. Dzięki ich zaangażowaniu w ciągu kilku dni wyeliminowano z ruchu drogowego osoby, które swoim zachowaniem mogły doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń.

Minione dni pokazały, jak ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa na drogach ma odpowiedzialna postawa świadków. Dzięki czujności mieszkańców, zaangażowaniu strażaków ochotników oraz skutecznym działaniom policjantów udało się wyeliminować z ruchu drogowego trzech kierujących, którzy swoim zachowaniem stwarzali zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Szczególną postawą wykazał się młodszy aspirant Roman Kaczmarek, dzielnicowy z Posterunku Policji w Dusznikach, który poza służbą działa również jako strażak ochotnik OSP Ostroróg. Wspólnie z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej uczestniczył w ujęciu nietrzeźwego kierującego, nie dopuszczając do dalszego stwarzania zagrożenia na drodze.

Pierwsza z interwencji miała miejsce 13 czerwca 2026 roku około godziny 19:15 w rejonie jeziora Mormin. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach otrzymał zgłoszenie o kierującym samochodem marki Volkswagen Passat, który może znajdować się pod wpływem alkoholu.

Jeszcze przed przybyciem policyjnego patrolu strażacy ochotnicy z OSP Ostroróg zauważyli niepokojące zachowanie kierowcy. Wśród nich był również mł. asp. Roman Kaczmarek. Druhowie podjęli interwencję i skutecznie uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę, a następnie przekazali go przybyłym na miejsce policjantom.

Kierującym okazał się 41-letni mieszkaniec gminy Szamotuły. Badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany, stracił prawo jazdy i trafił do policyjnego aresztu.

Do kolejnego obywatelskiego zatrzymania doszło 16 czerwca po godzinie 22 na terenie Szamotuł. Policjanci otrzymali informację, że samochodem marki Citroen porusza się prawdopodobnie nietrzeźwy kierujący. Funkcjonariusze niezwłocznie udali się we wskazane miejsce.

Po przybyciu zastali wskazany pojazd już zaparkowany. Na miejscu znajdował się zgłaszający, który poinformował policjantów, że kierujący chwilę wcześniej wysiadł z samochodu i udał się do punktu gastronomicznego. Świadek wskazał funkcjonariuszom mężczyznę, wobec którego podjęto interwencję.

Od kierującego wyczuwalna była silna woń alkoholu, miał również problemy z utrzymaniem równowagi oraz bełkotliwą mowę. Badanie wykazało, że miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany, osadzony w policyjnym areszcie, a jego prawo jazdy zostało zatrzymane. W toku postępowania zabezpieczony zostanie również monitoring, który może stanowić istotny materiał dowodowy.

Na szczególne słowa uznania zasługuje postawa 21-letniego mieszkańca Szamotuł, który nie pozostał obojętny wobec zagrożenia i powiadomił służby o swoim podejrzeniu. Dzięki jego reakcji kolejny nietrzeźwy kierowca został wyeliminowany z ruchu drogowego.

Tego samego dnia policjanci otrzymali również informację o kierującym Renault Clio, który miał poruszać się drogą z Kaźmierza w kierunku Przyborowa. Funkcjonariusze szybko namierzyli wskazany pojazd i zatrzymali go do kontroli.

Za kierownicą siedział 32-letni mieszkaniec gminy Kaźmierz. Badanie wykazało 0,19 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. W trakcie wykonywania czynności okazało się również, że mężczyzna posiada dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

W związku z prowadzonymi czynnościami policjanci udali się z mężczyzną do szpitala, gdzie pobrano od niego krew do badań na zawartość środków odurzających w organizmie. Wyniki badań będą stanowiły materiał dowodowy w prowadzonym postępowaniu.

Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. O dalszych konsekwencjach prawnych zdecyduje sąd.

Opisane zdarzenia pokazują, że bezpieczeństwo na drogach jest naszą wspólną odpowiedzialnością. W każdym z tych przypadków kluczową rolę odegrały osoby, które nie przeszły obojętnie obok niebezpiecznego zachowania. Dzięki ich czujności i odpowiedzialnej postawie policjanci mogli szybko podjąć działania i wyeliminować z ruchu kierujących, którzy stwarzali zagrożenie dla innych.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy reagują na przypadki łamania prawa i informują służby o zagrożeniach. Szczególne słowa uznania kierujemy do strażaków ochotników z OSP Ostroróg, a także do 21-letniego mieszkańca Szamotuł, który wykazał się wzorową obywatelską postawą.

Apelujemy, aby nie pozostawać obojętnym. Jeśli widzimy osobę, która może znajdować się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających i zamierza kierować pojazdem, reagujmy. Jeden telefon może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Wspólnie możemy skutecznie wpływać na bezpieczeństwo na naszych drogach.

Asp. E. Grzeszkowiak

Powrót na górę strony