DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Data publikacji 21.02.2014

thumb_1-127923Już od poniedziałku kolejny "Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". W tym roku każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić się o poradę w dniach 24 lutego – 1 marca 2014 r. 

Organizatorem przedsięwzięcia jest Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z sądami, prokuratorami, samorządami, organizacjami pozarządowymi oraz Policją. W ramach powyższej inicjatywy policjanci będą udzielali informacji osobom dotkniętym przestępstwem w ramach ustawowych obowiązków.

Bywają przypadki, że ofiara przestępstwa nie zdaje sobie sprawy z tego, że może dochodzić swoich praw w sądzie. Czasem bywa tak również z ofiarami przemocy domowej. Pamiętaj więc, że przemoc w rodzinie to wszelkie jednorazowe lub też powtarzające się działania lub zaniechania osoby najbliższej, wspólnie zamieszkującej lub gospodarującej zmuszające Cię do zachowań wbrew Twojej woli. W szczególności takie zachowania, które narażają Cię na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, bądź też naruszają Twoją godność bądź nietykalność cielesną powodując szkody na Twoim zdrowiu psychicznym lub fizycznym.

Mając na uwadze dobro osób pokrzywdzonych przypominany o podstawowych prawach osoby pokrzywdzonej :

  1. PRAWO DO POMOCY ZE STRONY WŁADZ PUBLICZNYCH np.

  • zapewnienie osobie dotkniętej przemocą w rodzinie oraz dzieciom pozostającym pod jej opieką schronienia w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, bez skierowania na okres do trzech miesięcy,

  • zapewnienie pomocy psychologicznej i prawnej oraz zorganizowania dostępu do pomocy medycznej w przypadku gdy wymaga tego stan zdrowia osoby pokrzywdzonej;

  • udzielenie porady :medycznej, prawnej, psychologicznej, socjalnej.

  1. PRAWO DO POMOCY LEKARSKIEJ (w tym wydania bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego przez lekarza pierwszego kontaktu o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie)

  2. PRAWO DO Ż¡DANIA OD ORGANóW ŚCIGANIA WSZCZÊCIA POSTÊPOWANIA PRZYGOTOWAWCZEGO WOBEC OSOBY STOSUJ¡CEJ PRZEMOC W RODZINIE.

  3. PRAWO DO AKTYWNEGO UDZIAŁU W POSTÊPOWANIU PRZED PROKURATOREM ORAZ PRZED S¡DEM W CHARAKTERZE STRONY (w tym również do dostępu do akt sprawy, składania wniosków dowodowych itp.)


 

 PAMIÊTAJ!!

W sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia powiadom Policję (997 lub 112) lub prokuratora. Szybka reakcja umożliwi zapewnienie Tobie oraz Twoim bliskim bezpieczeństwa oraz pomoże we wszczęciu odpowiednich procedur.

 

 

1-127923

 

 

Powrót na górę strony