DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

Policjanci rozmawiali z księżmi o bezpieczeństwie seniorów

Data publikacji 14.07.2015
thumb_spotkanieW miniony czwartek oraz piątek  policjanci z Szamotuł w ramach programu: „Bezpieczne Życie Seniora”   odwiedzili parafie na terenie Powiatu Szamotulskiego. Jest to kolejna akcja organizowana przez Policję mająca na celu poprawę bezpieczeństwa osób starszych.

 
W dniach 9 oraz 10. lipca br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach odwiedzili parafie z terenu Powiatu Szamotulskiego w celu podjęcia współpracy w  ramach programu „Bezpieczne Życie Seniora”.
 
Założeniem programu jest m. in. podniesienie świadomości seniorów w zakresie wpływu prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia ich własnego bezpieczeństwa.
 
Przeprowadzone w ostatnich dniach działania podyktowane są kolejną eskalacją negatywnych zjawisk w postaci kradzieży i oszustw „na policjanta” lub też „na funkcjonariusza CBŚ”, w których pokrzywdzonymi są seniorzy.
 
Policjanci rozmawiali z księżmi o sposobach działania oszustów oraz omówili problematykę związaną  kradzieżami na szkodę seniorów. Ponadto mundurowi przekazali listy skierowane do seniorów, które zostały odczytane podczas niedzielnych Mszy Świętych.
 
Policja przypomina, że każdy kto dzwoni, podaje się za policjanta i prosi o przekazanie lub przelanie na konto pieniędzy to oszust!
Przestępcy najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny. Często seniorzy sami podsuwają im pomysł na to jakim członkiem rodziny mogą być podając kolejne imiona. Oszuści świetnie manipulują swoimi ofiarami. Proszą o przekazanie lub  pożyczenie  dużej sumy pieniędzy. Tłumaczą to różnymi okolicznościami- może to być wypadek, popadnięcie w długi, choroba kogoś z rodziny itp.  Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiar dzwoni kolejna osoba -tym razem  podając się za funkcjonariusza Policji lub CBŚ. Na ogół przestępca informuje seniora o tym, może być potencjalną ofiarą oszustwa. Rzekomy policjant mówi, ze poprzednia rozmowa  była próbą nielegalnego uzyskania pieniędzy. Podszywany policjant nalega aby przekazać pieniądze oszustowi, co pomoże w zatrzymaniu sprawcy. „Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone dane personalne oraz numer odznaki służbowej. Po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa.
 
W przypadku podejrzenia, iż mamy do czynienia z oszustem należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższą jednostką Policji w celu przekazania niezbędnych informacji mogących przyczynić się do zatrzymania przestępcy. Należy pamiętać o tym, aby nie przekazywać żadnych pieniędzy nieznanym osobom!
 

Pliki do pobrania

  • 4 KB
Powrót na górę strony