Konferencja Dopalacze niszczą życie
W miniony piątek w Zespole Szkół im. Hugona Kołłątaja w Szamotułach odbyło się spotkanie z młodzieżą poświęcone tematyce dopalaczy. Działania profilaktyczne zakończyły się happeningiem „STOP DOPALACZOM”. W spotkaniu uczestniczyło ponad 250 uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z Szamotuł.
Mając na uwadze pojawiające się na terenie wielkopolski zatrucia dopalaczami, Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu wprowadziła zdecydowane działania profilaktyczne, w które włączyła się również Policja z Szamotuł. Wdrożony został program pod hasłem „Dopalacze niszczą życie”, w ramach którego organizowane będą cykliczne spotkania dotyczące tematyki dopalaczy.
Pierwsze tego typu spotkanie zorganizowane Komendę Powiatową Policji w Szamotułach odbyło się w miniony piątek 4 września br. o godzinie 9.00 w auli Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja w Szamotułach. Tego dnia program „Dopalacze niszczą życie” został zainaugurowany na terenie całego województwa.
Działania poświęcone były tematyce dopalaczy oraz narkotyków. W spotkaniu uczestniczyli Dyrektor Wydziału Edukacji, Spraw Obywatelskich, Kultury, Sportu i Turystyki, Dyrektor Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Szkół w Szamotułach, Zastępca Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Szamotułach, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Szamotułach, Kierownik Zespołu Kuratorskiego w Sprawach Rodzinnych i Nieletnich, Dyrektorzy zespołów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu Szamotuł.
Konferencję oficjalnie otworzył Pan Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach insp. Sławomir Dziupiński, który omówił założenia programowe oraz zwrócił uwagę na fakt, iż Policji nie zależy na straszeniu młodzieży odpowiedzialnością karną, ale na uświadomieniu niebezpieczeństw wynikających z zażywania dopalaczy i narkotyków.
Następnie przed zebranymi gośćmi wystąpiła liderka szamotulskiej grupy PaT, która przedstawiła ideę profilaktyki rówieśniczej.
Kolejnym punktem spotkania było omówienie zdrowotnych aspektów zażywania dopalaczy. Tematykę tą omówiła Pani Urszula Gołąb z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Szamotułach. Następnie st. post Filip Paciura wspólnie z młodzieżą z szamotulskiej grypy Pat omówił tematykę odpowiedzialności karnej w zakresie związanym z Ustawą o Przeciwdziałaniu Narkomani. Tematyką prelekcji były również fakty i mity na temat środków odurzających oraz powody dla których młodzież sięga po narkotyki i dopalacze.
Głównym punktem programu była emisja filmu profilaktycznego przygotowanego przez Ostrowska grupę PaT pt. „Dopalacze niszczą życie”. Film pokazał jak tragiczne w skutkach może stać się zażywanie dopalaczy.
Na zakończenie młodzież wzięła udział w happeningu „STOP DOPALACZOM”. Młodzi ludzie idąc ulicami miasta nie bali się wyrażać negatywnych poglądów na temat narkotyków i dopalaczy.
Piątkowe spotkanie było pierwszym z cyklu spotkań na temat dopalaczy i narkotyków na terenie powiatu szamotulskiego. Tego typu działania będą kontynuowane również na terenie pozostałych gmin naszego powiatu.