Dopalacze niszczą życie
Od
początku grudnia w związku z zbliżającymi się feriami zimowymi
policjanci prowadzą wiele spotkań w ramach programu „Dopalacze
niszczą życie”, który poświęcony jest tematyce narkotyków i
dopalaczy. W spotkaniach na terenie powiatu Szamotulskiego
uczestniczyło łącznie około 500 uczniów.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach regularnie prowadzą działania profilaktyczne skierowane przeciwko dopalaczom. Działania skierowane są przede wszystkim do młodzieży w wieku gimnazjalnym. Spotkania z młodzieżą odbywają się w ramach programu prewencyjnego pn. „Dopalacze niszczą życie”.
Również w grudniu, funkcjonariusz Zespołu Prewencji Kryminalnej przeprowadził kilka spotkań dotyczących tematyki związanej z zagrożeniami jakie wynikają z zażywania dopalaczy. Policjant spotkał się z uczniami Zespołu Szkół w Ostrorogu, Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu, Gimnazjum w Biezdrowie, w Gimnazjum nr 1 w Szamotułach oraz w Zespole Szkół Specjalnych w Szamotułach. W działaniach informacyjno-edukacyjnych prowadzonych w grudniu wzięło udział łącznie około 500 uczniów.
Nieodłącznym punktem spotkań jest emisja filmu profilaktycznego przygotowanego przez Ostrowska grupę PaT pt. „Dopalacze niszczą życie”. Film pokazuje jak tragiczne w skutkach może stać się zażywanie dopalaczy. Ponadto, w trakcie spotkań policjant omawia problematykę dotyczącą środków odurzających, narkotyków i dopalaczy. Elementem uzupełniającym spotkanie są też krótkie filmiki profilaktyczne przygotowane przez gwiazdy, które promują zdrowy tryb życia, a także wypowiedzi specjalistów w dziedzinie środków odurzających.
Ponadto, w bieżącym miesiącu Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach wspólnie z Państwową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Szamotułach przeprowadziła szkolenie dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Szamotulskiego. W szkoleniu brało udział około 60 gimnazjalistów. Szkolenie to składało się z lekcji pokazowej, kilku wykładów oraz z warsztatów. Podsumowaniem spotkania była krótka dyskusja, wręczenie uczestnikom materiałów profilaktycznych, a także wręczenie dyplomów dla "Młodzieżowych liderów zdrowia".
Kolejnymi działaniami planowanymi w tym zakresie są spotkania z rodzicami, których celem będzie uświadomienie ich jak poważnym zagrożeniem są dopalacze.