DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

APEL DO SENIORÓW ORAZ ICH BLISKICH I OPIEKUNÓW

Data publikacji 22.06.2016
thumb_logo
Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. W lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop spędzając czas nad wodą, w górach czy w lesie. W tym szczególnym czasie nie zapominajmy jednak o seniorach, którzy niejednokrotnie ze względu na stan zdrowia pozostają sami w domu. Wakacje to również czas wzmożonej aktywność przestępców żerujących na łatwowierności i dobroci seniorów. Chcąc uniknąć zagrożeń skorzystajcie Państwo z naszych porad. Policjanci zwracają uwagę na niesłabnące zainteresowanie seniorami ze strony przestępców, szczególnie młodocianych. Nadal próbują oni wyłudzać pieniądze podając się za członków rodziny.

 

Policjanci proszą więc seniorów i osoby im bliskie o wcześniejsze ustalenie zasad przekazywania między sobą pieniędzy w sytuacjach trudnych czy nagłych, unikanie czynienia tego przez osoby obce i na telefon. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności członka rodziny policjanci proszą o natychmiastowy kontakt telefoniczny pod numerem 997.

 
APEL DO SENIORóW ORAZ ICH BLISKICH I OPIEKUNóW
 
W trosce o bezpieczeństwo osób starszych, policjanci garnizonu wielkopolskiego apelują. Przeczytajcie poniższe rady lub powiedzcie o nich Waszym bliskim, którzy często pozostając sami w domu są narażeni na działanie oszustów i domokrążców:
 
 

 

 stylizowane_logo


                  PORADNIK BEZPIECZNEGO SENIORA       

kilka porad jak postępować, aby nie ulec manipulacji oszusta:

Nie wpuszczaj do domu nieznajomych osób.
Poproś rodzinę o wyposażenie drzwi w wizjer, czyli tak zwanego „judasza" i sztywną blokadę drzwi w postaci zapornicy.

 

ZABEZPIECZ SWOJE MIESZKANIE !!!

Wszystkie wizyty instalatorów i innych przedstawicieli administracji są zawsze zapowiadane w postaci ogłoszeń na tablicy lub informacji ustnej. Nie bój się legitymowania osób przed wpuszczeniem do domu.

 

WYMAGAJ OKAZANIA DOKUMENTóW!!!

Nigdy, pod żadnym pozorem, nie powierzaj swoich pieniędzy obcym osobom. Kiedy wydaje się Tobie, że ktoś próbuje Ciebie oszukać natychmiast powiadom Policję.

 

NIE UFAJ NIEZNAJOMYM!!!

Daj sobie czas do namysłu. Rozmowę z kimś, kto podaje się za wnuczka czy inną bliską Ci osobę należy zakończyć komunikatem typu: „Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny".

 

NIE PODEJMUJ DECYZJI POCHOPNIE !!!

Skorzystaj z pomocy osób bliskich. Po zakończeniu rozmowy należy natychmiast skontaktować się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną w celu potwierdzenia, że telefonująca osoba jest tą, za którą się podaje.

 

SKORZYSTAJ Z POMOCY OSóB BLISKICH !!!

Unikaj okazywania zamożności (np. wyglądem, zachowaniem, poprzez rozmowy z innymi). Osoby w otoczeniu nie muszą wiedzieć ile pieniędzy mamy w domu czy na koncie w banku, ile ich zabieramy ze sobą na zakupy, gdzie te pieniądze trzymamy, a także co jeszcze cennego mamy w domu i nosimy ze sobą.

 

STRZEŻ SWOJEJ PRYWATNOŚCI

Rzeczy najcenniejsze oraz dokumenty noś przy sobie, nie w torebce czy saszetce. Przy próbie jej wyrwania łatwiej będzie nam ją oddać sprawcy, unikając w ten sposób fizycznego starcia. Jeśli cenne przedmioty schowamy głęboko, w wewnętrznych częściach ubrania, trudniej będzie ukraść je kieszonkowcom.

 

CENNE PRZEDMIOTY CHOWAJ W WEWNÊTRZNYCH CZÊŚCIACH UBRANIA

Korzystając z telefonu na ulicy obserwuj otoczenie i ustawiaj się tak, aby nikt nie mógł zajść z tyłu. Chowając telefon, rób to w miarę dyskretnie.

 

B¡DŹ OSTROŻNY - ZŁODZIEJ CIÊ OBSERWUJE

Unikaj zawierania na ulicy szybkich znajomości i nie pozwalaj tak poznanym osobom na odprowadzanie do domu. Równie ostrożnie korzystaj z ich ofert podwiezienia do domu samochodem.

 

NIEZNAJOMYM NIE UJAWNIAJ MIEJSCA ZAMIESZKANIA!

W trakcie podróży unikaj spania (poza przedziałami sypialnymi), zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma osób zaufanych. Jeśli jesteś w grupie przynajmniej jedna osoba musi czuwać.

 

B¡DŹ CZUJNY!

Korzystając z bankomatu wprowadzaj kod PIN i odbieraj gotówkę dyskretnie, tak by nie mogły tego dostrzec osoby obce stojące w pobliżu. Podobnie postępuj przy płaceniu kartą w kasach. Kodu PIN nie trzymaj wraz z kartą (na karteczkach) w portfelu.

 

ZACHOWAJ
DYSKRECJÊ!

Płacąc za zakupy unikaj okazywania całej zawartości portfela. Wykorzystaj wcześniej odliczoną gotówką. Płacąc kartą płatniczą pamiętaj o dyskretnym wprowadzaniu kodu PIN tak, aby inni nie mogli go zauważyć. Dyskretnie chowaj portmonetkę, portfel czy kartę płatniczą, robiąc to ostentacyjnie wskazujesz kieszonkowcom miejsce ich przechowywania.

 

B¡DŹ UWAŻNY
I OSTROŻNY!

Powiadom Policję. Jeżeli będziesz miał wrażenie, że ktoś próbuje Ciebie oszukać natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń na bezpłatny numer alarmowy 997, albo z komórki na 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach.

 

POWIADOM POLICJÊ
telefon alarmowy:

997 lub 112

 

Powrót na górę strony