O bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni i nie tylko
Internet, to jedno z najpowszechniejszych mediów, z których korzystają młodzi ludzie. Właśnie dlatego policjanci regularnie prowadzą prelekcje na temat zagrożeń w sieci. Dodatkowo funkcjonariusze rozmawiali z młodzieżą o przemocy, narkotykach i dopalaczach oraz o konsekwencjach popełniania czynów zabronionych przez osoby nieletnie.
W bieżącym miesiącu, policjanci z Szamotuł, Dusznik oraz z Obrzycka, brali udział w działaniach profilaktycznych skierowanych do młodzieży. Policjantki zajmujące się profilaktyką oraz dzielnicowi spotkali się z uczniami szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z terenu gminy Szamotuły, Wronki, Pniewy, Duszniki oraz Ostroróg. W sumie w spotkaniach brało udział około 900 uczniów.
Tematem wielu prelekcji były zagrożenia, jakie mogą spotkać młodych ludzi w tzw. „cyberprzestrzeni”. Rozwój technologiczny wpływa na problemy związane ze stosowaniem m.in. form przemocy za pośrednictwem sieci. Młodzież często nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich zachowanie w Internecie i „hejtowanie” innych osób może przynieść tragiczne w skutkach konsekwencje. Policjanci zwrócili też uwagę na to, aby nie przyjmować do znajomych osób, których nie znamy oraz aby nie podawać do publicznych wiadomości informacji, które mogą zagrażać bezpieczeństwu młodzieży. Policjantki przestrzegały też przed przesyłaniem swoich zdjęć osobom obcym.
Podczas spotkań z policjantami, młodzi ludzie pytani o to, czy mogą ponieść jakieś konsekwencje za swoje zachowanie, najczęściej odpowiadają, że konsekwencje poniosą wyłącznie ich rodzice. Właśnie dlatego kolejnym tematem omawianym podczas działań informacyjno –edukacyjnych są konsekwencje prawne popełniania czynów zabronionych przez osoby nieletnie. Policjanci wytłumaczyli młodzieży, co w świetle przepisów oznacza termin „nieletni”. Omówiona została również kwestia tego, jakie czyny mogą wskazywać na demoralizację nieletniego. Policjanci omówili też przykłady czynów karalnych popełnianych osoby nieletnie (m.in. czyny związane z narkotykami, przemoc, przestępstwa przeciwko mieniu itp.).
W trakcie spotkania wykorzystano filmy dydaktyczne oraz prezentacje multimedialne. Cykliczne działania prowadzone są w ramach programów profilaktycznych.
(wyk.S.Chuda)