Profilaktyczne działania na temat "dwóch stron sieci"
Policjanci z Szamotuł kontynuują działania mające na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży jakie mogą być „dwie strony sieci”. W tym tygodniu policjantki odwiedziły uczniów klas III-V ze Szkoły Podstawowej w Chełmnie.
Internet ma dwie strony. Jedną pozytywną (np. może stanowić pomoc w nauce, jest źródłem wiedzy, pozwala na szybkie nawiązanie kontaktu ze znajomymi) , drugą negatywną (np. jest miejscem stosowania cyberprzemocy oraz narzędziem wykorzystywanym przez przestępców, popełniających czyny o charakterze seksualnym).
Właśnie dlatego, w ramach programu „Dwie strony sieci”, policjanci na bieżąco spotykają się z dziećmi, młodzieżą, nauczycielami oraz rodzicami, w celu omówienia niniejszej problematyki.
W tym tygodniu policjantki z Szamotuł, spotkały się z uczniami klas III-V ze Szkoły Podstawowej w Chełmnie. W trakcie spotkania omówiono m. in. problematykę cyberprzemocy rówieśniczej oraz niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem znajomości przez Internet. Dla naświetlenia problemu, policjantki zaprezentowały uczniom kreskówki profilaktyczne. Ważnym elementem spotkania było również zwrócenie uwagi na konsekwencje, jakie spotkać mogą nieletnich za zachowania niezgodne z prawem.
Młodzi ludzie, czasem nieświadomie, stają się sprawcami lub ofiarami cyberprzemocy. Najczęstszymi jej formami są: rozsyłanie kompromitujących materiałów (np. filmów, zdjęć), nękanie, poniżanie za pomocą komentarzy/ komunikatorów internetowych, podszywanie się pod inną osobę itp. Właśnie dlatego, warto na bieżąco wyjaśniać młodzieży na czym polegają te czyny zabronione i jakie mogą przynieść konsekwencje.
Przypominamy, iż w przypadku, gdy dziecko stanie się ofiarą np. cyberprzemocy, pomocy można szukać w niniejszych instytucjach:
- Policja (997 lub 112)
- Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, www.116111.pl/napisz
- strona internetowa dyżurnet.pl (punkt kontaktowy służący do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie)
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12