Z młodzieżą o konsekwencjach prawnych
Policjanci z Szamotuł spotkali się z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Otorowie, aby porozmawiać z młodymi ludźmi na temat konsekwencji prawnych wynikających z popełniania czynów karalnych. Mundurowi chcieli uświadomić, jakie zachowania są niezgodne z prawem, aby młodzież nie popełniała „błędów”, za które może odpowiedzieć przed sądem.
Na spotkaniach z młodzieżą w wieku szkolnym policjanci często słyszą od młodych ludzi, że osoby nieletnie są całkowicie bezkarne. Właśnie dlatego funkcjonariusze, przy współpracy ze szkołami spotykają się z młodzieżą, aby uświadomić ich jakie konsekwencje wynikają z popełniania czynów zabronionych przez osoby nieletnie.
W tym tygodniu (w środę 4 kwietnia br.) dzielnicowi oraz policjantki zajmujące się profilaktyką odwiedzili młodzież ze Szkoły Podstawowej w Otorowie. Podczas spotkania policjanci wyjaśnili młodzieży, co to są czyny karalne oraz demoralizacja.
Mundurowi przedstawili przykłady czynów karalnych, które są najczęściej popełniane przez osoby nieletnie. Policjanci omówili m. in. czyny skierowane przeciwko mieniu (np. kradzieże, rozboje, włamania i niszczenie mienia), ale i te, które wiążą się z nękaniem kolegów i koleżanek np. za pośrednictwem Internetu.
Na koniec spotkania policjanci omówili jakie konsekwencje grożą nieletnim za popełnianie czynów karalnych. Funkcjonariusze wyjaśnili młodym uczestnikom spotkania jakie są podstawowe środki wychowawcze oraz poprawcze, które wobec młodych osób może zastosować Sąd Rodzinny.
Celem spotkania było zapobieganie sytuacjom, w których młodzi ludzie dopuszczają się łamania prawa oraz uświadomienie jak zachowywać się, gdy jest się poszkodowanym w wyniku przestępstwa.
(Sandra Chuda)