DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

Profilaktyka w klasach mundurowych

W ramach działań Road Safety Days, policjanci spotkali się z młodzieżą z liceum o profilu mundurowym w Pniewach. Spotkanie było nie tylko okazją do profilaktycznej przestrogi, ale i do wręczenia wyróżnienia jednej z uczennic.

Wczoraj policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach oraz z Komisariatu Policji w Pniewach spotkali się z uczniami pniewskiego liceum o profilu mundurowym. Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia Wyróżnienia Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu za działalność prospołeczną. Zuzanna Korpik została uhonorowana statuetką m.in. za aktywny udział w akcjach wolontariatu na rzecz szkoły oraz środowiska, a także za zaangażowanie w pomoc przy organizacji imprez sportowych, finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, festynu senioralnego w ramach programu Horyzonty. Policjanci złożyli jej serdeczne gratulacje, podkreślając, że jej postawa może być wzorem do naśladowania oraz życząc jednocześnie, aby w przyszłości czuła ogromną satysfakcję z pomocy niesionej innym.

Spotkanie w pniewskim liceum miało też na celu poprawę bezpieczeństwa młodzieży jako uczestników ruchu drogowego. Często spotkania na temat bezpieczeństwa na drogach prowadzone są z najmłodszymi mieszkańcami powiatu. Statystyki jednak pokazują, iż w zdarzeniach drogowych znacznie częściej uczestniczą osoby dorosłe lub młodzież. Przykładem takiego zdarzenia może być wczorajsza kolizja w Szamotułach z udziałem 14-latki. Dziewczynka została potrącona na przejściu dla pieszych. Na szczęście nic się jej nie stało i sprawa zakończyła się mandatem karnym dla kierującego samochodem. Uczniowie liceum, to też często młodzi lub niebawem przyszli kierowcy, dlatego też działania w ramach Road Safety Days zostały skierowane w ich kierunku.

Policjanci przypomnieli o tym, jak ważna jest rozwaga na drodze, kiedy poruszamy się pieszo. Podkreślono, aby młodzież zawsze pamiętała o swoim bezpieczeństwie. Bez względu na to, czy jako piesi mamy pierwszeństwo, warto zachować ostrożność i rozwagę podczas przechodzenia przez jezdnię. Jako piesi stanowimy tzw. grupę niechronionych uczestników ruchu drogowego i w przypadku zderzenia z samochodem nie mamy żadnej bariery ochronnej, przez co znacznie łatwiej można doznać obrażeń. Funkcjonariusze zwrócili też uwagę na to, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych po zmroku.

Mundurowi omówili też przepisy dotyczące rowerzystów, a także uwrażliwili młodzież na problem jazdy samochodem z nadmierną prędkością. Każdy kierowca powinien mieć świadomość, iż w sytuacji zderzenia przy znacznej prędkości, zabezpieczenia, jakie daje nam samochód mogą okazać się niewystarczające i może dojść do tragedii. Młode osoby czasem chcą pokazać się ze strony świetnych i odważnych kierowców… Powinny mieć jednak na względzie fakt, iż zbyt szybka jazda nie stanowi o odwadze kierowcy. Czasem nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak zachowa się nasz samochód w sytuacji, gdy coś „zaskoczy nas” a drodze. W szczególności, gdy brakuje nam doświadczenia za kierownicą.

 Na zakończenie spotkania wszyscy jego uczestniczy otrzymali od policjantów odblaskowe opaski, w celu poprawy ich bezpieczeństwa na drogach po zmroku.

Powrót na górę strony