DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

CO ZROBIĆ, ABY NIE PAŚĆ OFIARĄ HANDLU LUDŹMI

Wakacje są często czasem wyjazdów za granicę do prac sezonowych. Warto pamiętać, aby się do tego wyjazdu odpowiednio przygotować, aby nie paść ofiarą handlu ludźmi.

Pojęcie „Handel ludźmi” wydaje się być odległym i niezagrażającym współczesnym obywatelom. Warto jednak wiedzieć, iż przypadki tego przestępstwa wcale nie są odosobnione…


Czym jest Handel ludźmi?

Zgodnie z art. 115 § 22 KK Handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem: 1) przemocy lub groźby bezprawnej, 2) uprowadzenia, 3) podstępu,4)  wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, 5) nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności, 6) udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą – w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego, stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte metody lub środki wymienione w pkt 1–6.

Wakacje, to często czas wyjazdów za granicę np. do prac sezonowych. Warto jednak pamiętać, iż grupy zajmujące się przestępstwem, jakim jest handel ludźmi, wykorzystują różne metody, aby zwerbować osoby szukające pracy. Bez zachowania środków ostrożności, można czasem paść ofiarą przestępców.

Właśnie dlatego, warto unikać zagrożeń i dobrze przygotować się do wyjazdu za granicę…

  • Wyjeżdżając, należy dobrze sprawdzić wiarygodność przyszłego pracodawcy i upewnić się, co do legalności zatrudnienia.
  • Warto skorzystać z baz ofert pracy od sprawdzonych pracodawców i pośredników pracy. Można skorzystać z takich stron, jak EURES – Europejskie Służby Zatrudnienia (www.eures.praca.gov.pl), czy KRAZ – Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (www.kraz.praca.gov.pl). Na stronie KRAZ można sprawdzić, czy dana agencja zatrudnienia oferująca pracę, jest zarejestrowana i działa legalnie. Jeśli mamy wątpliwości, czy oferta pracy może budzić obawy, przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić wiarygodność takiego pracodawcy.
  • Przed wyjazdem warto znać adresy i numery telefonów ambasady oraz konsulatu RP w kraju, do którego się udajemy.
  • Poradnik i wiele cennych wskazówek związanych m.in. z bezpiecznym wyjazdem za granicę, znaleźć można m.in. na portalu handelludzmi.eu.
  • Można też zwróć się po pomoc do ekspertów Krajowego Centrum Konsultacyjno-Interwencyjnego. Centrum, jest odpowiedzią na potrzeby osób, które są lub mogą być ofiarami handlu ludźmi -  zarówno obywateli polskich jak  i cudzoziemców. Można w nim uzyskać konsultację prawną i wsparcie w kontaktach z właściwymi instytucjami. Po pomoc do pracowników Centrum można zwrócić się telefonicznie, bądź mailowo: tel. 22 628 01 20, email: info@kcik.pl lub kcik@strada.org.pl.

 

mł. asp. S. Chuda / ŹRÓDŁO:  http://nowy-sacz.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/jak-nie-stac-sie-ofiara-handlu-ludzmi-co-warto-wiedziec-przed-wakacjami

Powrót na górę strony