Policja Radzi

Dzielnicowy radzi: „Przemoc w rodzinie i znaczenie świadka tego procederu”

Dzielnicowy gminy Ostroróg realizuje projekt programu profilaktycznego „Alkoholizm, a rodzina”. W ramach tego programu, bardzo istotną kwestię stanowi uświadomienie mieszkańcom, jak ważną rolę spełnia świadek sytuacji związanych z przemocą w rodzinie.

Przemoc domowa, znana również potocznie jako przemoc w rodzinie, to zjawisko społeczne zachodzące, gdy członek rodziny (mąż, żona, lub inna osoba wspólnie zamieszkująca lub gospodarująca) próbuje zdominować fizycznie lub psychicznie swojego partnera, dzieci, rodziców, dziadków, teściów… Sprawca używa do tego przewagi fizycznej, gróźb, szantażu, w celu zranienia moralnie lub fizycznie. Ofiary przemocy często boją się lub wstydzą prosić innych o pomoc.

W przypadku przemocy domowej ważną rolę odgrywają świadkowie, którzy niestety często boją się reagować na powyższe zjawiska. Z reguły świadkowie twierdzą, że są to sprawy rodzinne i nie należy się wtrącać.

Pamiętajmy, że przemoc często nie jest jednorazowym aktem. Bardzo często bywa, że jest to proces i ma tendencje do powtarzania się. Niezatrzymana przemoc narasta, dlatego świadek przemocy to bardzo ważna osoba. Często jest to jedyna osoba, która może pomóc ją przerwać.

Jeśli masz wątpliwości, czy w rodzinie dzieje się coś złego, lepiej zadzwonić i powiadomić odpowiednie służby niż pozostać obojętnym. Osoby będące świadkami użycia przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym Policję, Ośrodek Pomocy Społecznej, prokuraturę lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Gdy nie wiesz, gdzie należy szukać pomocy, warto zadzwonić na Ogólnopolski Telefon Niebeskiej Linii 801 12 00 02. Tam uzyskasz informacje, gdzie znaleźć miejsca, które pomagają ofiarom przemocy w rodzinie na danym terenie.

Pamiętaj, nie bądź obojętny – i Ty możesz stać się ofiarą przemocy.

 

Mł. asp. Rafał Banachowicz/ SCh

Powrót na górę strony