Dzielnicowy radzi: "Uzależnienia od alkoholu"
Dzielnicowy z terenu miasta Obrzycko realizuje projekt programu profilaktycznego pn. „Uzależnienie od Alkoholu- Stop Przemocy”. W ramach tego programu istotną kwestię stanowi uświadomienie mieszkańcom, jaki problem stanowi uzależnienie od alkoholu.
Rejon służbowy nr 9 obejmuje teren miasta Obrzycko. Rejon ten na stałe zamieszkuje około 2400 mieszkańców. W trakcie pełnienia służby, podczas przeprowadzanych rozmów z mieszkańcami na podległym rejonie często proszą oni o poradę, pomoc dotyczącą osób nadużywających alkoholu lub stosujących przemoc w rodzinie. Przekazują również informacje o rodzinach, w których może istnieć ten problem, lecz pokrzywdzeni nie chcą tego zgłaszać. Analizując zaistniałe zdarzenia oraz opinie lokalnego społeczeństwa, interwencje związane z alkoholem oraz przemocą, mogą stanowić największy problem w rejonie służbowym, dlatego dzielnicowy tego rejonu realizuje działania profilaktyczne mające na celu ograniczenie tego zjawiska. Jednym z założeń programu jest uświadomienie mieszkańcom jaki problem stanowi uzależnienie od alkoholu.
Jednym z głównych zagrożeń dla młodzieży i dorosłych stanowi alkohol. Problem alkoholizmu wśród ludzi od wielu lat wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Uzależnienie od alkoholu może mieć charakter wielowymiarowy i może dotykać osób w różnym wieku, pochodzących z różnych środowisk społecznych.
Proces może rozpocząć się w wieku dorastania, podczas przypadkowej sytuacji - pierwszego poczęstowania czy pokusy przeżycia czegoś niezwykłego. Nierzadko ma związek to z zaimponowaniem w towarzystwie zwłaszcza w przypadku osób młodych.
Czynniki powstania uzależnienia mogą być różne od czynników rodzinnych przez relacje społeczne do efekt farmakologicznego (np. ucieczka od stresu, frustracji).
Część dzieci, młodzieży, dorosłych używa alkoholu po prostu z chęci odurzenia się, dobrej zabawy podczas imprez, przyjęć, spotkań towarzyskich, a także z powodu nudy czy czystej ciekawości.
Jeśli spożywanie alkoholu przeradza się w alkoholizm, problem przeradza się w problem całej rodziny i nie dotyczy już tylko jednego z członków. Objawy alkoholizmu jednego z członków rodziny stają się główną zasadą organizującą i nadającą kształt życiu rodzinnemu.
Często zdarza się, że na początku drogi prowadzącej do alkoholizmu rodzina, podobnie jak alkoholik zaprzecza istnieniu problemu choroby alkoholowej. Najbliżsi udają, że nie ma problemu, nikt nie szuka pomocy dla osoby nadużywającej alkoholu. Bywa, że wraz ze wzrostem postępowania choroby alkoholowej rodzina ogranicza kontakt z otoczeniem chcąc w ten sposób ukryć problem. Jest to etap, w którym zaczyna dochodzić do konfliktów, awantur, nieporozumień. Życie rodzinne zaczyna skupiać się na osobie uzależnionej od alkoholu, co powoduje zaniedbywanie podstawowych sfer życia rodzinnego.
Jeżeli szukamy pomocy dla osoby uzależnionej od alkoholu możemy zwrócić się np. do komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Takie komisje działają w każdej gminie. Należy do nich między innymi wszczynanie procedury nałożenia na uzależnionego obowiązku poddania się leczeniu. Aby zainicjować taką proceduję niezbędna jest jednak informacja, że osoba która może być uzależniona powoduje rozkład życia rodzinnego lub np. demoralizuje nieletnich itp. (informacje na temat komisji rozwiązywania problemów alkoholowych z Obrzycka znajdują się na stronie http://obrzycko.com/category/komisja-alkoholowa/).
sierż. sztab. Rafał Matuszewski/ SCH