OGÓLNOPOLSKIE DZIAŁANIA POLICJI NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA NIECHRONIONYCH UCZESTNIKÓW RUCHU DROGOWEGO
Policjanci na terenie całego kraju prowadzili ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” (NURD). Celem działań było zwiększenie bezpieczeństwa tych uczestników ruchu drogowego, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na ich tragiczne konsekwencje. W działania zaangażowana była również drogówka z Szamotuł.
W dniu 28 września br. policjanci z szamotulskiej drogówki, podobnie jak funkcjonariusze z całego kraju, prowadzili działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem działań była poprawa bezpieczeństwa tych uczestników ruchu drogowego, którzy w wyniku wypadków drogowych narażeni są na doznanie najpoważniejszych obrażeń.
Wypadki z udziałem pieszych czy rowerzystów w dużej mierze powstają w wyniku nieodpowiedniego zachowania kierujących pojazdami. Często ich powodem jest nieustąpienie pierwszeństwa. Ale nie tylko kierujący są sprawcami zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niewłaściwe zachowania pieszych czy rowerzystów także przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Właśnie dlatego w trakcie działań, policjanci zwracali uwagę zarówno na kierujących pojazdami, którzy popełniali wykroczenia względem pieszych czy rowerzystów, jak i na niezgodne z przepisami zachowanie niechronionych uczestników ruchu drogowego.
W trakcie akcji, policjanci ujawnili 20 wykroczeń popełnionych przez pieszych, którzy przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym oraz 8 wykroczeń polegających na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszym przez kierujących pojazdami.
Przypominamy kierującym, że za naruszenie przepisów polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście bądź znajdującemu się na nim można otrzymać mandat karny wynoszący pierwszy raz: 1500 złotych. Przy popełnieniu tego wykroczenia ponownie w warunkach recydywy grozi grzywna w wysokości 3000 złotych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim. Za takie wykroczenia na kierowców nakładanych jest też 15 punktów „karnych”, które zgodnie z nowymi przepisami zostaną usunięte z ewidencji dopiero po okresie dwóch lat.