Działania

Podsumowanie majowego weekendu na drogach

Długi majowy weekend za nami. Na drogach naszego powiatu doszło w tym czasie do 8 kolizji drogowych oraz 2 wypadków. Na drogach nie obyło się też bez nietrzeźwiejących kierujących.

W miniony długi majowy weekend (od 1 do 5 maja) policjanci czuwali nad bezpieczeństwem mieszkańców. Od środy do niedzieli szamotulscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego skontrolowali stan trzeźwości blisko 120 kierujących pojazdami. Funkcjonariusze ujawnili też około 60 kierujących, którzy nie przestrzegali przepisów w zakresie jazdy z dozwoloną prędkością.

W tych dniach policjanci odnotowali w sumie 7 kolizji i 2 wypadki drogowe. Do kolizji doszło w Kluczewie, na odcinku autostrady w Grodziszczku, w Szamotułach, na Stróżkach, oraz w miejscowości Stare Miasto. W tym ostatnim przypadku sprawca, który kierował motocyklem marki Kwasaki doznał obrażeń naruszających czynności ciała na dłużej niż 7 dni.

Do pierwszego zdarzenia, w którym to pokrzywdzony doznał obrażeń doszło w dniu 1 maja w Ćmachowie. Zderzyły się tam ze sobą czterokołowiec oraz motocykl marki Honda. Policjanci, którzy pracowali na miejscu ustalili, iż 26-letni mieszkaniec gminy Wronki, który kierował czterokołowcem na oznakowanym skrzyżowaniu zderzył się z 65-letnim kierującym motocyklem. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu. Kierujący motocyklem został przetransportowany do szpitala.

Do drugiego wypadku doszło 3 maja. W tym przypadku policjanci ustalili, iż na ul. Lipowej w Szamotułach 74-letni kierujący samochodem marki Fiat Panda potrącił przechodzącą przez przejście dla pieszych 70-letnią mieszkankę Szamotuł. Kobieta w poważnym stanie trafiła do szpitala.

W przypadku tych zdarzeń, pokrzywdzeni doznali obrażeń, które zakwalifikowały sprawy jako wypadki drogowe. Policjanci prowadzą więc postępowania mające na celu wyjaśnienie szczegółowych okoliczności oraz przyczyn wypadków.

Policjanci będą też prowadzili postępowania w sprawach kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości. Od 1 do 5 maja na drogach powiatu nie zabrakło również takich osób. W tych przypadkach, właściwą postawą wykazali się świadkowie, którzy zareagowali i zawiadomili Policję widząc osoby podejrzane o kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Pierwszy z nich został zatrzymany na ul. Nowowiejskiej we Wronkach. Kierujący volkswagenem touranem miał 2,46 promila alkoholu w organizmie. Drugi został zatrzymany w Komorowie. Tam kierujący volkswagenem golfem miał 1,66 promila alkoholu w organizmie. W takich przypadkach kierującym pojazdami grozi kara więzienia, zakaz kierowania pojazdami, grzywna, a także konfiskata samochodu lub konieczność zapłaty jego równowartości. 

st. asp. Sandra Chuda

  • Zdarzenie drogowe (Stare Miasto)
    Zdarzenie drogowe (Stare Miasto)
Powrót na górę strony