Potrącenie nastolatka w Pniewach

Nastoletni chłopiec trafił do szpitala po wypadku, do którego doszło wczoraj w Pniewach. Do zdarzenia doszło na przejściu dla pieszych. Postępowanie w sprawie prowadzą policjanci z Komisariatu Policji w Pniewach.

Wczoraj około godziny 7.50 doszło do wypadku drogowego na ul. Wiśniowej w Pniewach. Jak wynikało z ustaleń, 26-letnia kierująca samochodem marki Mazda potrąciła 16-letniego pieszego, który przechodził przez przejście dla pieszych.

Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierującej- kobieta była trzeźwa. Nastolatek został przetransportowany przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do szpitala. W związku z obrażeniami, których doznał, sprawa została zakwalifikowana jako wypadek drogowy. W związku z powyższym policjanci pracujący na miejscu wypadku wykonali oględziny, szkic miejsca zdarzenia, a także pozostałą dokumentację procesową.

Postępowanie mające na celu ustalenie szczegółowych przyczyn i okoliczności wypadku prowadzą policjanci z Komisariatu Policji w Pniewach.

 

 

Mając na uwadze powyższe zdarzenie, przypominamy o zasadach związanych z przechodzeniem przez jezdnię, które zostały określone w Prawie o Ruchu Drogowym:

  • Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych
  • Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
  • Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
  • Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w powyższym przypadku jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
  • Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego
  • Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
  • Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.
  • Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.
  • Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

 

  • Pieszy musi jednak uważać! PIERWSZEŃSTWO na przejściu nie jest równoznaczne z BEZPIECZEŃSTWEM! Dlatego, każdy pieszy, zanim wejdzie na przejście dla pieszych, powinien upewnić się, czy jest bezpiecznie i czy z żadnej strony nie nadjeżdża pojazd. Cóż nam po pierwszeństwie, jeśli stracimy zdrowie lub nawet życie.
  • Apelujemy więc o rozsądek i ostrożność zarówno do pieszych, jak i do kierujących.

asp. Sandra Chuda

 

 

Powrót na górę strony