Jedno popołudnie – dwóch nietrzeźwych kierujących zatrzymanych przez policję

Wczorajsze popołudnie na terenie powiatu szamotulskiego upłynęło pod znakiem zdecydowanych działań wobec nietrzeźwych kierujących. Dwóch mężczyzn, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę po alkoholu, zakończyło jazdę w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych. Wobec obu prowadzone są postępowania i grożą im poważne konsekwencje prawne.

Do pierwszego zatrzymania doszło około godziny 15:40 w Szamotułach. Policjanci otrzymali zgłoszenie o kierowcy volkswagena caddy, który na drodze zachowywał się jakby nie był trzeźwy. Kierowca zjechał ze swojego pasa ruchu. Zgłaszający postanowił zawrócić za podejrzanym i zatrzymać go, jednak kierowca podjął próbę ucieczki.

Dzięki szybkiej reakcji świadka i sprawnemu działaniu funkcjonariuszy, pojazd został namierzony przez policjantów na ul. Jana Pawła II. Mundurowi zatrzymali go do kontroli. Okazało się, że za kierownicą siedział 54-letni mieszkaniec Obornik. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, iż mężczyzna miał aż 2,40 promila alkoholu organizmie. 54-latek został zatrzymany, a samochód którym kierował został zabezpieczony.

Kolejny nietrzeźwy kierujący wpadł w ręce policjantów Wydziału Ruchu Drogowego na ul. Chrobrego w Szamotułach podczas statycznej kontroli prędkości. Około godziny 18:30 funkcjonariusze zatrzymali do kontroli kierowcę volvo, który przekroczył dozwoloną prędkość o 25 km/h. Szybko okazało się, że to nie jedyne przewinienie 47-letniego mieszkańca Szamotuł. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało 1,70 promila alkoholu w jego organizmie. Również ten mężczyzna został zatrzymany, a pojazd zabezpieczony.

Po wytrzeźwieniu obaj kierujący usłyszeli zarzuty prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Kierowca volvo odpowie dodatkowo za przekroczenie prędkości. Trwają dalsze czynności, a o wymiarze kary zdecyduje sąd.

Przypominamy, że za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna – od 5 000 do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. W przypadku, gdy kierowca ma ponad 1,5 promila alkoholu we krwi, sąd może orzec także przepadek pojazdu lub jego równowartości.
 

Dziękujemy za obywatelską postawę osobom, które reagują na niebezpieczne zachowania na drodze. Każda taka reakcja może uratować czyjeś życie.

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony