Hulajnogi elektryczne na ulicach: komfort, ale i obowiązki

W ostatnich dniach na naszych drogach doszło do kilku zdarzeń z udziałem osób poruszających się hulajnogami elektrycznymi. Choć te pojazdy zyskują na popularności, wciąż wielu użytkowników zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i obowiązujących przepisach. Sprawdź, na co szczególnie uważać i czego unikać, by nie narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo!

 

W ostatnim czasie odnotowaliśmy kilka kolizji z udziałem kierujących hulajnogami elektrycznymi. Przypominamy – każdy uczestnik ruchu drogowego, także użytkownik hulajnogi, musi przestrzegać przepisów i zachować szczególną ostrożność.

Do najnowszych zdarzeń doszło 1 lipca oraz 30 czerwca. W jednym przypadku nastolatka jadąca hulajnogą padła ofiarą kolizji, w dwóch pozostałych to właśnie kierujący hulajnogami byli sprawcami zdarzeń.

Warto przypomnieć, że kierujący pojazdami powinni zachować szczególną ostrożność w obrębie przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów. W tych miejscach również niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni zachować ostrożność i stosować się do przepisów. Zabroniona jest np. jazda wzdłuż po przejściu dla pieszych i dotyczy to również kierujących hulajnogą elektryczną.

Do tego ograniczenia w dniu 30 czerwca nie dostosował się 16-latek, który przejeżdżając hulajnogą elektryczną przez przejście dla pieszych na ul. Dworcowej w Szamotułach uderzył w bok przejeżdżającego samochodu marki Mercedes. Na szczęście nikomu nic się nie stało uszkodzony został jednak samochód. Z uwagi na wiek sprawcy wykroczenia, materiały zebrane w tej sprawie zostaną przekazane do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Szamotułach i to sąd będzie decydował o tym jakie środki zastosować wobec nieletniego.

Tego samego dnia we Wronkach 17-latek na hulajnodze nie ustąpił pierwszeństwa kierowcy renault. Za popełnione wykroczenie policjanci nałożyli na niego mandat karny.

1 lipca w Pniewach kierująca hondą nie ustąpiła pierwszeństwa 14-latce jadącej hulajnogą przez przejazd dla rowerów. Dziewczyna jechała zgodnie z przepisami. Na szczęście w wyniku kolizji nikt nie odniósł obrażeń, więc sprawczyni wykroczenia – kierująca samochodem- została ukarana mandatem karnym.

Pamiętajmy!
Przepisy jasno określają, gdzie i jak można poruszać się hulajnogą elektryczną:

  • Hulajnoga powinna jechać drogą rowerową lub jezdnią, gdzie dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 km/h (jeśli nie ma drogi dla rowerów).

  • Korzystanie z chodnika jest wyjątkiem – tylko gdy nie ma drogi dla rowerów, a ruch na jezdni przekracza 30 km/h.

  • Zabronione jest przewożenie pasażerów, holowanie innych pojazdów, jazda wzdłuż po przejściu dla pieszych czy zbyt szybka jazda po chodniku.

  • Osoby w wieku 10-18 lat muszą mieć kartę rowerową lub odpowiednią kategorię prawa jazdy. Dzieci poniżej 10 roku życia mogą jeździć hulajnogą tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką dorosłego.

  • Maksymalna prędkość hulajnogi to 20 km/h, a na chodniku – prędkość zbliżona do pieszego.

Hulajnoga elektryczna to świetny środek transportu, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z niej odpowiedzialnie. Zachowajmy rozwagę – bezpieczeństwo przede wszystkim!

st.asp. S.Chuda

Powrót na górę strony