Wspólne działania przeciwko kłusownictwu
W minionym tygodniu na terenach leśnych Gminy Pniewy przeprowadzono intensywne działania prewencyjne, których celem była ochrona zwierzyny oraz przeciwdziałanie kłusownictwu i szkodnictwu łowieckiemu. W akcję zaangażowali się funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Pniewach, Straż Leśna Nadleśnictwa Pniewy, Przedstawiciele Państwowej Straży Łowieckiej oraz Państwowej Straży Rybackiej.
Analiza przeprowadzona przez Posterunek Państwowej Straży Łowieckiej w Poznaniu oraz Straż Leśną Nadleśnictwa Pniewy wskazała na wzrost incydentów związanych z kłusownictwem. W odpowiedzi na te niepokojące dane, służby podjęły skoordynowane działania mające na celu ochronę dzikiej przyrody.
Podczas wspólnych patroli, dzielnicowi z Komisariatu Policji w Pniewach wraz z przedstawicielami Straży Leśnej Nadleśnictwa Pniewy, Państwowej Straży Łowieckiej oraz Państwowej Straży Rybackiej, bacznie obserwowali osoby i pojazdy poruszające się po duktach leśnych.
Funkcjonariusze zwracali uwagę m.in. na osoby i pojazdy poruszające się po duktach leśnych, kontrolowanie dokumentów myśliwym, jak i osobom przebywającym na łowiskach, kontrolę myśliwskiej broni palnej pod kątem przewożenia i przenoszenia jej zgodnie z obowiązującymi przepisami i sprawdzanie jej zgodności z posiadanymi dokumentami.
Choć podczas działań nie wykryto kłusowników, a jedynie drobne wykroczenia, planowane są kolejne patrole, aby zapewnić bezpieczeństwo na terenach leśnych.
Aby skutecznie chronić przyrodę oraz unikać sytuacji niezgodnych z prawem, warto znać przepisy regulujące działalność w lasach oraz na terenach łowieckich.
Co jest przestępstwem?
-
Kłusownictwo – zgodnie z art. 52 ust. 1 Ustawy Prawo łowieckie (Dz.U. 1995 nr 147 poz. 713), nielegalne polowanie, w tym używanie niedozwolonych narzędzi (np. wnyków, sideł), jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 5 lat.
-
Naruszenie zasad pozyskiwania roślin, grzybów i zwierząt objętych ochroną gatunkową- polowanie na gatunki objęte ochroną ścisłą, jak np. wilki, jest przestępstwem na mocy Ustawy o ochronie przyrody (art. 127a).
-
Nielegalne posiadanie broni – zgodnie z art. 263 Kodeksu karnego, posiadanie broni palnej bez zezwolenia to przestępstwo zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.
-
Powodowanie zniszczeń w przyrodzie jest przestępstwem przeciwko środowisku określonym art. 181 Kodeksu karnego.
Co jest wykroczeniem?
-
Wjazd pojazdem do lasu – zgodnie z art. 161 Kodeksu wykroczeń oraz Ustawą o lasach (art. 29), poruszanie się pojazdem mechanicznym po terenach leśnych bez odpowiedniego zezwolenia jest wykroczeniem zagrożonym mandatem.
-
Szkodnictwo leśne- zgodnie z art. 148. Kodeksu wykroczeń za dokonania w nienależącym do osoby lesie wyrębu gałęzi, korzeni lub krzewów, niszczenie ich lub uszkodzenie grozi grzywna. Grzywna grozi również za zbieranie z nienależącego do osoby lasu wyrąbanych m.in. gałęzi.
-
Płoszenie, chwytanie zwierzyny leśnej jest również zabronione, a sprawcy grozi kara na podstawie art. 165 Kodeksu Wykroczeń.