Debaty społeczne

Rozmawiali o bezpieczeństwie

thumb_dsc_0681Wczoraj w Szamotułach odbyło się spotkanie ze społeczeństwem oraz lokalnymi samorządami. Celem inicjatywy było poznanie opinii społeczeństwa na temat bezpieczeństwa. Istotne dla Policji było zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców powiatu szamotulskiego w zakresie poprawy bezpieczeństwa.

 

Tematem przewodnim spotkania, które odbyło się wczoraj na auli Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja w Szamotułach, było hasło: „decydujmy wspólnie”. Warto podkreślić, iż przedsięwzięcie zorganizowane zostało specjalnie po to, aby Policja miała okazję wysłuchać opinii o swojej pracy oraz aby obywatele określili czy czują się bezpieczni, a jeśli nie to czym jest to spowodowane.

Tematyka spotkania dotyczyła m. in. zagrożenia przestępczością z uwzględnieniem kategorii przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie (np. kradzież, włamania, niszczenie mienia itp.), bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz działań profilaktycznych podejmowanych na rzecz bezpieczeństwa.

W spotkaniu uczestniczyło około 80 mieszkańców powiatu. Na pytania zebranych odpowiadali prelegenci: Starosta Powiatu Szamotulskiego pan Paweł Kowzan, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szamotułach pan Wiesław Jarnicki, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Staży Pożarnej w Szamotułach st. kpt. Roman Mucha oraz organizator spotkania – Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach mł. insp. Sławomir Dziupiński.

Na wstępie głos zabrał Starosta Powiatu Szamotulskiego. Następnie Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach omówił zakres realizacji założeń przyjętych na debacie społecznej, która zorganizowana była w ubiegłym roku w Pniewach oraz przedstawił krótką prezentację przedstawiającą wyniki pracy policjantów w roku bieżącym.

Po wystąpieniu mł. insp. Sałwomira Dziupińskiego, uczestnicy spotkania mieli okazję wymienić swoje spostrzeżenia w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Poruszono m. in. tematy takie jak potrzeba zwiększenia liczby funkcjonariuszy Policji pracujących na drogach, dodatkowe patrole ponadnormatywne finansowane przez urzędy miast i gmin, sprawdzanie stanu technicznego pojazdów, niebezpieczne odcinki dróg, problemy związane z infrastrukturą drogową, anonimowość świadków zdarzeń oraz przestępczość internetowa.

Paneliści z uwagą wysłuchali wszystkich głosów oraz odpowiadali na pytania zachęcając tym samym do dalszej współpracy.

Wszystkie problemy zgłaszane przez uczestników spotkania będą teraz dokładnie analizowane i staną się podstawą do wprowadzania dodatkowych działań podejmowanych przez szamotulskich policjantów.
Uczestnicy inicjatywy wypełnili także anonimowe ankiety. Ich wyniki zostaną wykorzystane przy organizacji kolejnych debat społecznych.

Pliki do pobrania

  • 4 KB
Powrót na górę strony