REALIZACJA WNIOSKÓW Z DEBATY WE WRONKACH
Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach monitoruje realizację wniosków z debat społecznych, które zorganizowane zostały w ubiegłym roku. Wiele poruszanych tematów nie leży w kompetencji Policji - te sprawy przekazaliśmy odpowiednim instytucjom, od których otrzymaliśmy już odpowiedzi.
W grudniu minionego roku Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach zorganizowała debatę społeczną we Wronkach. Podczas spotkania poruszonych zostało wiele tematów, których realizacja nie leży w kompetencji Policji. Dlatego też sprawy te przekazano do odpowiednich instytucji.
Poruszana problematyka dotyczyła w dużej mierze przebudowy dróg oraz zmiany oznakowania na terenie miasta i gminy Wronki. Drogi, do których odnosili się uczestnicy debaty to zarówno drogi gminne, powiatowe jak i wojewódzkie, dlatego też wnioski przekazaliśmy do trzech zarządców dróg.
Mieszkańcy proponowali m. in. przebudowę wyjazdu z placu Targowego przy ul. Poznańskiej we Wronkach, a także poszerzenie oraz oznakowanie jako dwukierunkowej drogi wjazdowej na Plac Targowy od strony ul. Powstańców Wielkopolskich. Zmiany w oznakowaniu oraz przebudowy miały też dotyczyć ul. Granicznej, Alei Wyzwolenia, ul. Mickiewicza, drogi prowadzącej przez Stróżki, Powstańców Wielkopolskich oraz dróg w Nowej Wsi. Jednemu z mieszkańców zależało również na dokonaniu przeglądu dróg na terenie miasta i gminy Wronki, ze szczególnym uwzględnieniem oznakowania przejść dla pieszych.
Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach otrzymała odpowiedzi na niniejsze wnioski. Uczestników wronieckiej debaty informujemy więc, iż Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich zaplanował przeprowadzenie kontroli oznakowania w rejonie ul. Poznańskiej oraz Chrobrego, a także oznakowania przejść dla pieszych na drogach wojewódzkich z terenu miasta i gminy Wronki. Po wstępnej lustracji nie ujawniono poważnych nieprawidłowości, a drobne braki zostaną uzupełnione.
W doniesieniu do wniosku o przebudowę placu Targowego z podziałem na dwa pasy ruchu i domyślnie z możliwością skrętu w lewo w kierunku ul. Rynek otrzymaliśmy informację, iż inwestycja ta jest niemożliwa ze względu na występowanie dwóch pasów ruchu w obrębie skrzyżowania, co mogłoby spowodować powstanie potencjalnego punktu kolizyjnego.
Kolejny wniosek uczestników debaty odnosił się do budowy chodnika wzdłuż drogi w miejscowości Nowa Wieś. W tym zakresie otrzymaliśmy informację, iż brana jest pod uwagę inwestycja w zakresie budowy chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej na odcinku od Wronek do skrzyżowania z drogami 186 i 116. Rozbudowa drogi jest częścią większej inwestycji, która z uwagi na znaczny koszt przedsięwzięcia będzie realizowana etapowo i uzależniona jest od środków z Unii Europejskiej.