Debata społeczna w Szamotułach
Wczoraj (23.03.) w Szamotułach odbyła się pierwsza w tym roku debata społeczna organizowana przez policję. W przedsięwzięciu, oprócz policjantów, uczestniczyli przedstawiciele lokalnych samorządów. W spotkaniu brało udział blisko 200 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Wczorajsza debata odbyła się w sali Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja w Szamotułach. Na wstępie organizator spotkania – Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach insp. Sławomir Dziupiński powitał gości praz przedstawił powód spotkania. Następnie gości powitała Pani Beata Hanyżak- Wicestarosta Powiatu Szamotulskiego.
Debata podzielona była na dwie części- w pierwszej policjanci omówili wyznaczoną w planie debaty problematykę.
Specjalista Wydziału prewencji przedstawił tematykę programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz Krajowe Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki powyższej aplikacji policjanci uzyskują informacje na temat obszarów, które zdaniem mieszkańców są zagrożone. Oficer ds. prasowych KPP Szamotuły omówiła aplikację „Moja Komenda” dzięki której z łatwością możemy odnaleźć dzielnicowego a także jednostkę Policji, która znajduje się najbliżej nas.
Tematyka spotkania dotyczyła również niebezpieczeństw związanych z narkotykami oraz dopalaczami. Niniejszy problem omówiła policjantka zajmująca się profilaktyką. Policja zwróciła uwagę na środki odurzające, ponieważ narkotyki i dopalacze, to problem, z którym często przychodzi się zmierzyć w młodym wieku. Właściwa postawa wobec tych środków z pewnością przyniesie wymierny efekt w przyszłości. Policjantka omówiła problem przestępczości narkotykowej na terenie powiatu szamotulskiego, konsekwencje prawne związane z powyższą przestępczością, a także przedstawiła skutki zażywania środków odurzających.
Debaty społeczne organizowane są głównie w celu zdiagnozowania potrzeb i oczekiwań społeczeństwa wobec Policji w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Jak każda debata, tak i niniejsze spotkanie miało charakter otwarty. W drugiej części debaty, uczestnicy mieli okazję do zadawania pytań oraz przedstawienia swojego punktu widzenia w zakresie problematyki bezpieczeństwa. Tym razem uczestnicy nie przedstawili wniosków dotyczących poprawy bezpieczeństwa na terenie powiatu szamotulskiego. Spotkanie miało bardziej charakter informacyjny w zakresie m.in. obowiązujących przepisów oraz uprawnień Policji.
Uczniowie poruszali różnorodne tematy. Młodzi ludzie zadawali wiele pytań. Pytali m. in. o to w jaki sposób zachować się w sytuacji, gdy wiedzą, że ktoś z ich otoczenia znajduje się pod wpływem środków odurzających. Uczniów interesowały też konsekwencje wynikające z posiadania lub zażywania narkotyków oraz spożywania alkoholu i palenia papierosów przez osoby nieletnie. Debatujący zastanawiali się również nad tematem związanym z uprawnieniami policjantów m. in. w zakresie legitymowania osób oraz przeprowadzania kontroli osobistej.
Paneliści wysłuchali wszystkich głosów oraz odpowiadali na pytania.