Ucieczki, zaginięcia i wykorzystanie seksualne osób małoletnich, to tematy poruszane podczas wczorajszej debaty
„Międzyinstytucjonalna współpraca na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w kontekście ucieczek i zaginięć nieletnich oraz w kontekście wykorzystywania seksualnego małoletnich poniżej 15 roku życia”, to temat konferencji połączonej z debatą społeczną, która odbyła się wczoraj w Szamotułach. Inicjatorem spotkania był Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach.
25 maja przypadał dzień dziecka zaginionego. Z tej okazji Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach zorganizował konferencję połączoną z debatą społeczną na temat „Międzyinstytucjonalna współpraca na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w kontekście ucieczek i zaginięć nieletnich oraz w kontekście wykorzystywania seksualnego małoletnich poniżej 15 roku życia”. Przedsięwzięcie zostało wsparte przez Powiat Szamotulski. Spotkanie, które odbyło się w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Szamotułach, podzielone zostało na dwie części- część konferencyjną oraz dyskusyjną.
Podczas pierwszej części gości powitał Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach insp. Waldemar Dobrychłop, który podkreślił, wagę międzyinstytucjonalnej współpracy. To dzięki wspólnym działaniom, pomoc dzieciom i młodzieży może być skuteczna.
Podczas konferencji Pani Aneta Bańkowska, psycholog oraz koordynatorka linii wsparcia z Fundacji ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi zaginionych omówiła psychologiczne aspekty ucieczek i zaginięć nieletnich oraz wykorzystywania seksualnego osób poniżej 15 roku życia.
Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie Sędziego Kajetana Kosterkiewicza- Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Szamotułach. Pan Sędzia przedstawił temat: „Aspekty prawne ucieczki dziecka z domu lub placówki – obowiązki oraz uprawnienia szkoły, rodziców, opiekunów”.
Po przerwie nastąpiła część dyskusyjna. Prelegentem był organizator spotkania- Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach oraz zaproszeni goście: Sędzia Sądu Rejonowego w Szamotułach Kajetan Kosterkiewicz, Psycholog z Fundacji Itaka Aneta Bańskowska oraz specjaliści z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu kom. Michał Musiał oraz asp. szt. Ireneusz Dziubała.
Podczas debaty przeanalizowano postawione tezy, co miało na celu obalenie popularnych mitów i dostarczenie rzetelnych informacji.
Prelegenci rozwiali wątpliwości m.in. co to mitu, iż zaginięcia lub ucieczki można zgłosić dopiero po upływie doby, a także omówili kwestię pomocy rodzinom osób zaginionych czy aspekty dotyczące tego z jakich domów dzieci uciekają częściej.
Omówiono również niezmiernie istotną kwestię wykorzystania seksualnego osób małoletnich poniżej lat 15. Prelegenci podkreślili, że na każdą taką sytuację mamy obowiązek reagować.
Spotkanie skierowane było do nauczycieli, policjantów, przedstawicieli instytucji współpracujących z Policją oraz rodziców. Celem przedsięwzięcia była wymiana informacji w zakresie pomocy nieletnim, podnoszenie kompetencji oraz wypracowanie dobrych praktyk w zakresie reakcji na zdarzenia z nieletnich.
st. asp. Sandra Chuda